Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorzyce: Koronawirus – nieproszony gość na weselu

Facebook Twitter

Koronawirus nie odpuszcza, z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych. Według ministerstwa zdrowia do wielu zakażeń dochodzi na weselach. Tak było ponad tydzień temu na jednym z wesel w gminie Gorzyce.

Fot. fietzfotos / pixabay.com

Jak podała „Gazeta Wyborcza” w weselu uczestniczyło około 100 osób, a zakażona była panna młoda. Łącznie stwierdzono osiem przypadków zakażenia wśród gości weselnych. Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk wie o sprawie, ale jak mówi Radiu 90, dokładnych szczegółów nie zna, bo sanepid nie ma obowiązku informowania o nich władz gminy. Według niego gośćmi weselnymi byli nie tylko mieszkańcy gminy Gorzyce. Wiadomo, że wszyscy zostali objęci kwarantanną. Cześć już została poddana testom, część na nie czeka.

A sytuacja epidemiologiczna w Gorzycach nie jest dobra

– mówi wójt Jakubczyk

Ilość tych osób zakażonych rośnie w dalszym ciągu. To są dziennie jedna, dwie, trzy osoby po tych danych, które publikuje powiatowy inspektor sanitarny w Wodzisławiu Śląskim, dane z wczoraj to jest 247 osób, u których stwierdzono wynik dodatni. Przyrost w ciągu ostatniej doby to była jedna osoba. Natomiast na całe szczęście u wielu osób przebiega to bezobjawowo, bez jakiś większych powikłań i tych osób hospitalizowanych no to też były pojedyncze osoby. Z tych informacji, które posiadam oczywiście.

Wójt Jakubczyk przypomina, że gmina aktywnie włączyła się finansowanie kosztów pobierania wymazów i transportu do laboratoriów, wielu mieszkańców przebywa na kwarantannie. Deklaruje także, że w przypadku zakażeń na weselu gmina jak w innych przypadkach udzieli wsparcia takim osobom. Ważne jego zdaniem jest, że choć zakażeń przybywa, na razie udało uniknąć dużych ognisk koronawirusa na terenie gminy.

Dzięki bardzo odpowiedzialnej postawie dyrekcji tych największych instytucji, czyli Domu Pomocy Społecznej Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Powiatowego Domu Dziecka na szczęście ognisk nie było. Nie dotarły także do nas informacje z tych największych zakładów pracy, a mamy tutaj podmioty zatrudniające grubo nawet ponad 250 pracowników. Ognisk taki jak w skali kraju no na szczęście nie było i mam nadzieję, że nie będzie. Wiem, że wszystko w tych podmiotach odbywa się w sposób bardzo profesjonalny.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną gmina nie będzie organizowała już w tym roku impreza masowych

– dodaje Daniel Jakubczyk.

Zrezygnowaliśmy do końca 2020 roku z organizacji wszystkich dużych wydarzeń plenerowych, ale także tych, które w obiektach gminy miały się odbywać i których organizatorem była Gmina Gorzyce. Nie będzie w tym roku dożynek, nie będzie Gorzyckiej Perły. Przypuszczam, że tak, żeby gali Złotych Serc nie będzie gali, w której trakcie co roku honorowaliśmy osoby nagrodzone nagrodami w dziedzinie kultury czy sportu. Tutaj wysyłamy tylko oficjalną korespondencję do tych osób nagrodzonych no i tam, gdzie nagroda ma charakter pieniężny, to pójdzie przelew.

W ramach odmrażania w gminie Gorzyce działa już jednak pływalnia Nautica, ruszyła także akcja lato w ośrodkach kultury i świetlicach wiejskich skierowana do dzieci. Jeżeli wodzisławski sanepid wyda pozytywną decyzję, powtórnie uruchomiona zostanie świetlica środowiskowa.

Czytaj też:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj