Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kościelne dzwony ponownie w sądzie

Facebook Twitter

Jutro (19.12.) sprawa zbyt głośnych dzwonów znów stanie na wokandzie Sądu Rejonowego w Rybniku. To sprawa skargi rybniczanina, którego zdaniem dzwony zakłócają spokój i porządek publiczny. Będzie to już kolejny proces.

W pierwszym sąd uznał rację mieszkańca Rybnika i wydał wyrok, proboszcz parafii Królowej Apostołów musiał zapłacić 200 złotych kary. Wówczas wniosek o ukaranie do sądu skierowali rybniccy policjanci, przypomina Anna Karkoszka oficer prasowa policji:

Po zapłaceniu mandatu ksiądz ściszył dzwony, ale dalej irytowały one rybniczanina, który blisko 40 razy zgłosił sprawę do straży miejskiej. Ta wszczęła postępowanie i ponownie sprawa trafiła do sądu. Mówi Dawid Błatoń rzecznik rybnickiej straży miejskiej:

Dla proboszcza parafii ojca Jan Pilka sprawa jest trudna, ale jak przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, takie mamy w Polsce prawo:

Sprawa ukarania proboszcza za zbyt głośne dzwony odbiła się szerokim echem w całym kraju. Dotarła ona do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który jako prokurator generalny zapowiedział kasację wyroku:

No to posłuchajmy dzwonów i głosów rybniczan mieszkających w okolicach kościoła:

Rozprawa jutro (19.12.) o 8:30 w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Co ciekawe weźmie w nim udział prokuratura, co zdarza się niezmiernie rzadko w sprawach o wykroczenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022