Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Kraina Górnej Odry”. Jak Wam się podoba ta nazwa?

Facebook Twitter

 To nazwa dla naszego regionu, która ma ściągnąć do nas turystów. Pod koniec ubiegłego tygodnia przyjęto ją na Zgromadzeniu Ogólnym Członków Związku Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku. Dyskusja o tym, że nazwa subregionu nie brzmi zachęcająco, toczy się u nas od dawna.

www.subregion.pl

To ma być marka turystyczna, pracowano nad nią od pół roku, na warsztatach i spotkaniach z udziałem przedstawicieli wszystkich członkowskich gmin i powiatów oraz ludzi z branży turystycznej. Propozycji nazw było bardzo dużo, takie jak np. „Zielony Śląsk”, „Tukej Śląsk”, „Śląska Jedynka” czy „Zachodnia Brama Śląska”. Eksperci podkreślali, że marka turystyczna musi się wyróżniać, no i musi się kojarzyć – najlepiej z miejscem geograficznym. Tak jak – nie szukając daleko- Beskidy czy Jura Krakowska- Częstochowska. U nas ma być „Kraina Górnej Odry”.

Zmianę nazwy zapowiadał w studio Radia 90 Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej:

Prace nad stworzeniem marki turystycznej dla obszaru Subregionu Zachodniego trwały od czerwca 2019 r. i były wykonywane przez firmę Landbrand z Poznania na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 70.030,00 zł. W ramach zadania oprócz nazwy marki turystycznej powstały 2 bardzo ważne dokumenty:

  • Koncepcja rozwoju produktów turystycznych obszaru Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego
  • Strategia komunikacji marketingowej obszaru Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego

Prezentację podsumowującą projekt można zobaczyć na stronie subregionu TUTAJ!

Odra jest rzeką o znaczeniu międzynarodowym – tak samo jak Bug łączący Ukrainę, Polskę i Białoruś czy rzeka Ren łącząca Niemcy z Francją. Na terenie Subregionu Zachodniego rozpoczyna się polski odcinek Górnej Odry, która wraz ze swoimi dorzeczami na terenie Subregionu Zachodniego tj. Olzą, Szotkówką, Rudą i Nacyną łączą cały obszar. Słowo „kraina” umożliwia różnorodną narrację skupioną nie tylko na samej rzece, ale również na tym, co jest w jej okolicy np. zamki, pałace, kościoły, zabytki techniki, parki i rezerwaty przyrody, turystyka aktywna, jak również dziedzictwo niematerialne – czyli tradycje tutejszych mieszkańców, gwara śląska oraz śląska kuchnia regionalna. Przyjęcie marki turystycznej pod nazwą Kraina Górnej Odry otwiera również możliwości współpracy turystycznej z Republiką Czeską (gdzie Odra rozpoczyna swój bieg w Górach Odrzańskich) i innymi partnerami z Polski – od Kędzierzyna-Koźla po Szczecin (gdzie uchodzi do Roztoki Odrzańskiej będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego).

– czytamy na stronie Subregionu Zachodniego. W związku z przyjęciem marki turystycznej Kraina Górnej Odry zaplanowano szereg działań promocyjnych mających na celu rozpropagowanie nowo powstałej marki, dzięki którym Kraina Górnej Odry stanie się rozpoznawalna na rynku krajowym i zagranicznym.

„Kraina Górnej Odry”. Podoba wam się taka nazwa?

  • Tak (85%)

  • Nie (15%)

  • Dziękujemy za oddane głosy.

Może macie swoje propozycje, jak powinien nazywać się nasz region? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj