Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kryte pływalnie zamknięte w wakacje. Powód? Brak pieniędzy w budżecie

Facebook Twitter

Idzie lato, idą wakacje, a miasto Rybnik zamyka kryte pływalnie. W lipcu i w sierpniu nie skorzystamy z "Yntki" przy ulicy Powstańców i z "Akwarium" w Boguszowicach. Dlaczego?

kryte pływalnie
Piotr Masłowski zastępca prezydenta Rybnika

Kryte pływalnie w Rybniku. Dlaczego zamknięte?

Bo nas nie stać na ich utrzymanie

– odpowiada poranny gość Radia 90, Piotr Masłowski zastępca prezydenta Rybnika:

Piotr Masłowski: Wszystko wynika z finansów. To nie jest tak, że my opowiadamy bajki, bo finanse samorządów są coraz trudniejsze i to właśnie w większych miastach jest trudniej niż w tych mniejszych. Jeżeli popatrzymy na to, że koszt energii na basenie „Yntka” w zeszłym roku to było 250 000 a po stawkach normalnych, w tym roku to by był milion, to czterokrotny wzrost, nie mamy czterokrotnego wzrostu przychodów. To jest po prostu niemożliwe, żeby to wszystko działało tak, jak działało wcześniej.

Radio 90: Ile miasto zaoszczędzi na tej operacji?

Piotr Masłowski: Zamknięcie na jeden miesiąc basenu w Boguszowicach to jest 157 tysięcy oszczędności. Czyli mówimy o ponad trzystu tysiącach. Danych z „Yntki” tu nie mam, ale „Yntka” i tak wymaga remontu, ona i tak by była zamknięta i tak.

Kąpielisko Ruda otwarte zostanie dopiero po zakończeniu roku szkolnego. Choć gdy poprzednie władze otwierały je kilka lat temu, mówiono o tym, że będzie czynne od maja do września w zależności od pogody. Pod koniec czerwca otwarte zostanie także dopiero kąpielisko w Kamieniu i na Pniowcu – zbiorniku bocznym elektrowni Rybnik. Powód? Brak ratowników:

Piotr Masłowski: To wymaga zatrudnienia dodatkowych osób. Nie mamy na to środków. Poza tym rekrutacja ratowników zazwyczaj się odbywa na etapie marca, bo ci ludzie też celują bardzo często w wyjazdy bardziej atrakcyjnie turystycznie miejscami i są ratownikami nad morzem czy w basenie Morza Śródziemnego. Rybniczan chcę uspokoić, na cały sezon wakacyjny będzie otwarty basen przy Elektrowni Rybnik. Nie zrobią w tym roku, jak nas zapewniają przerwy technologicznej. Także mieszkańcy Rybnika w przypadku złej pogody będą mieli alternatywę. Poza tym dla tych, którzy lubią pływać, wprowadziliśmy ostatnią godzinę na Rudzie w preferencyjnej cenie.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Piotrem Masłowskim zastępcą prezydentem Rybnika do zobaczenia na radio90.pl. 

Zobacz wywiad na naszym kanale na YT

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj