Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Książka na weekend. Poleca biblioteka w Rybniku

Facebook Twitter

Zaczynamy wakacje, nie kończymy polecać słuchaczom Radia 90 lektur. Polecają nam je bibliotekarze z całego regionu. W ten weekend propozycje biblioteki w Rybniku, najpierw biblioteki głównej, a następnie jej filii.

Biblioteka Główna poleca

„Sex, disco i kasety video. Polska lat 90”/ W. Przylipiak , to fascynujący obraz przemian lat 90-tych. Jest to reportaż o czasach rozkwitu polskiej popkultury. Otwierając książkę, zobaczymy wiele zdjęć, które przeniosą nas w sentymentalną podróż do czasów sprzed telefonów komórkowych i Internetu.

Jeśli pamiętasz smak gumy Turbo, jeśli nagrywałeś przeboje z radia na kasety lub stałeś w kolejce po nowe dżinsy Levis’a, to ta książka będzie dla ciebie wspomnieniem lat młodości. Natomiast dla młodego czytelnika będzie doskonałym źródłem wiedzy o minionej epoce.

– poleca Agnieszka Rawska z biblioteki w Rybniku.

Chciałam zaproponować książkę, po którą sięgnęłam przez przypadek jakiś czas temu. Jest nią powieść Katarzyny Grocholi „Huston, mamy problem”.

–  pisze z kolei Maria Gryt. Nie jest to nowość wydawnicza, bowiem jej premiera miała miejsce w 2012 roku. W zbiorach biblioteki pojawił się również audiobook.

Moją uwagę przykuł aktor, który tę książkę przeczytał. Jest nim Wojciech Mecwaldowski. Aktora uwielbiam, więc chciałam się osobiście przekonać, jak spisał się w formie lektora. I był to strzał w dziesiątkę!

Bohater książki, Jeremiasz, 32 letni operator filmowy, który ma mnóstwo problemów z otaczającym go światem, denerwuje, wzrusza, rozśmiesza jednocześnie. Jest to ciepła, pełna humoru i błyskotliwych dialogów opowieść. Takie lekkie czytadło na słoneczne i deszczowe dni, pełne stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn, ale jednocześnie skłaniające do refleksji. Te kilkanaście godzin z bohaterem książki w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego są doskonałą rozrywką. Słuchając tej książki, miałam przed oczami film z aktorem w roli głównej. Można odczuć, że książka została napisana właśnie dla niego.

Polecam sięgnąć po tę książkę w formie audiobooka. Koniecznie! To prawdziwy antydepresant. Biblioteka posiada egzemplarze do wypożyczenia w wersji książkowej i oczywiście w formie audiobooka.

Kolejna propozycja to: „Z pokorą i uniżeniem”/ Amelie Nothomb. Autorka z humorem i dystansem ukazuje różnice kulturowe pomiędzy Europą, (konkretnie Belgią) a Japonią. Bohaterką jest belgijska tłumaczka, która zatrudnia się w japońskiej korporacji. Tam przekonuje się jak bardzo różnimy się mentalnością.

Jeśli chcecie wiedzieć co naprawdę kryje się za japońskimi uśmiechami, ukłonami i gestami sięgnijcie po tę powieść.

– poleca Małgorzata Drozdek.

Miłej lektury z Radiem 90 i biblioteką w Rybniku!

Jeszcze w tej weekend kolejne propozycje z rybnickich bibliotek: w Boguszowicach, Niedobczycach czy w dzielnicy Maroko- Nowiny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj