Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kto policzy nietoperze i ptaki w kościołach?

Facebook Twitter

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła przetarg na przeprowadzanie inwentaryzacji miejsc występowania nietoperzy, sów i pustułek. Wielkie liczenie i badanie stanu populacji obejmie 79 obiektów, głównie sakralnych, w całym województwie.

fot.Cparks/ pixabay.com

Wyłoniony wykonawca przeprowadzi również badania kolonii rozrodczej nocka orzęsionego – rzadkiego gatunku nietoperza, w Sławkowie, w miejscu projektowanego nowego obszaru Natura 2000.

– informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Inwentaryzacja obejmie 25 kościołów z diecezji bielsko-żywieckiej, 14 kościołów z archidiecezji częstochowskiej, 10 z diecezji kieleckiej, 5 z diecezji sosnowieckiej, 7 z archidiecezji katowickiej, 4 z diecezji opolskiej, 13 z diecezji gliwickiej. To kościoły głównie w mniejszych miejscowościach, na obszarach cennych przyrodniczo.Na liście jest w sumie 79 obiektów, a wśród nich z naszego regionu kościoły: pw. Dobrego Pasterza w Istebnej,  pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce, Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Lipowcu, pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Lyskach, kościół pw. św. Mikołaja w Pstrążnej, pw. św. Michała w Pawłowie, pw. św. Trójcy w Modzurowie, pw. św. Marcina w Stanicy. Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej, kościół filialny pw. św.Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich, pw. Wniebowzięcia NMP w Rudach czy kościół cmentarny pw. św. Marii Magdaleny w Rudach,

Działania te pozwolą na oszacowanie wielkości populacji badanych gatunków oraz posłużą do dalszych działań ochronnych. Z obserwacji przyrodników wynika, że w Polsce liczebność nietoperzy i sów płomykówek spada. Aby skuteczniej je chronić, konieczne jest zebranie danych dokumentujących ich rzeczywistą liczebność i stan siedlisk.

mat.prasowe Gacek brunatny Plecotus auritus

Wieże kościelne to dla nietoperzy idealne miejsca zarówno rozrodu, jak i bytowania w nocy i zimą. Również sowy i pustułki upodobały je sobie jako miejsca budowania gniazd.

Wszystkie gatunki nietoperzy, sów i pustułki są w Polsce gatunkami chronionymi.

– przypomina Zych. Termin składania ofert w postępowaniu przetargowym mija 15 czerwca. Termin realizacji zadania to połowa października 2021 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023