Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: ”W tym roku do oświaty dopłacimy 65 mln złotych”

Facebook Twitter

65 mln złotych - tyle w tym roku miasto Rybnik będzie musiało dopłacić do oświaty, bo rządowe pieniądze nie wystarczają na jej finansowanie. To o 4 mln więcej niż w roku ubiegłym.

Rybnicki samorząd otrzymał właśnie o 1 mln 300 tysięcy złotych mniej subwencji oświatowej niż zakładały pierwotne założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. O braku pieniędzy na ten cel mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Ministerstwo założyło sobie w październiku, że ta kwota to będzie jakiś tam pieniądz. Po weryfikacji tego wszystkiego, w momencie gdy się pokazał budżet państwa, zweryfikowano tą kwotę na niższym poziomie, ta różnica to w wypadku Rybnika 1 mln 300 tysięcy złotych. Są miasta którym się udało i spowodowało to przeliczenie, że te kwoty są większe. W przypadku naszego miasta jest to 1 mln 376 tysięcy mniej, a to oznacza, że łącznie miasto Rybnik dopłaca 65 mln do oświaty.

Gdyby miasto nie dopłacało takich kwot do oświaty, można by poprawić jakość kształcenia i wynagrodzenia nauczycieli

– podkreślał o poranku w Radio 90 gospodarz Rybnika:

Piotr Kuczera: Gdyby te 65 mln wydać właśnie na oświatę, to byśmy mogli dla 2053 nauczycieli mieć dodatki motywacyjne na poziomie 200 zł, mogłaby się pojawić podwyżka dla pracowników administracyjno-usługowych – 300 złotych, na to potrzebujemy jakieś 5 mln 700 tysięcy. Można by było za 3 mln 200 zatrudnić logopedę, psychologa, pedagoga dodatkowego, można by było stworzyć dodatkowe miejsca pracy dla pomocy nauczyciela w przedszkolach, 42 etaty mniej więcej…i tak długo mógłbym wymieniać.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj