Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczma: Trzeba wyeliminować węgiel, ale trzeba podać rozsądną datę [WIDEO]

Facebook Twitter

Nie może być tak, że zakazuje się całkowitego spalania węgla i jednocześnie dotuje się wymianę kotłów na węglowe w ramach programu Czyste Powietrze - mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego

Region spowija smog, sytuację ratuje jak zawsze w takich sytuacjach wiatr. Dzisiaj naszym porannym gościem był Zdzisław Kuczma.

Węgiel musi być wyeliminowany z domowych kotłowni, natomiast jest kwestia ustalenia daty. Nie może być tak, że państwo z jednej strony w ramach programu 'Czyste Powietrze’ dofinansowuje wymianę kotłów węglowych na inne węglowe V klasy a z drugiej strony mamy postulaty zakazu spalania węgla. Naszym zdaniem tego rodzaju rozstrzygnięcie powinno zapaść na szczeblu ogólnopaństwowym, rządowym. To rząd powinien przeprowadzić solidną debatę publiczną w tej kwestii. Ale ona nie powinna dotyczyć kwestii czy mamy zakazać spalania węgla w domowych kotłowniach, tylko ma dotyczyć kwestii, kiedy tez zakaz wprowadzimy.

Kilka tygodni temu Rybnicki Alarm Smogowy złożył skargę do Komisji Europejskiej na Program Czyste Powietrze, bo jego zdaniem dofinansowanie zakupu i montażu kotłów na węgiel w ramach rządowego programu jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Sam program, jak mówi Kuczma, musi być zmodyfikowany:

Kopciuchów mamy w Rybniku około 18 tysięcy, w poniedziałek słyszałem, że nieco ponad 600 wniosków złożono, nie umów. W związku z tam małym zainteresowaniem ja bym wprowadził prostą zasadę, która uzdrowiłaby sytuację natychmiast. Premiowałbym tych, którzy przyjdą i złożą deklarację, że oni chcą teraz, nie czekając na daty graniczne w uchwale antysmogowej likwidować kopciuchy i bym zapłacił 100 procent poniesionych kosztów.

Całą rozmowę możecie zobaczyć i odsłuchać TUTAJ

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj