Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łukasz Kohut: Liczę, że prezydent „szrajbnie” ustawę o języku śląskim

Facebook Twitter

Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi - obok języka kaszubskiego - język regionalny. Melduję .wykonanie zadania - podkreśla Łukasz Kohut, eurodeputowany z Rybnika., poranny gość Radia 90.

Łukasz Kohut

 Łukasz Kohut: nikt kto nie będzie chciał „godać” po śląsku nie będzie przecież do tego zmuszany

Śląski to język serca. To jest cool teraz godać w przestrzeni publicznej – mówi poranny gość Radia 90 europoseł z Rybnika Łukasz Kohut, komentując uznanie śląskiej godki za język regionalny.
W piątek (26.04.) większość sejmowa przegłosowała ustawę, o którą od 2007 walczyła część polityków. Była to już ósma próba, jak się okazało skuteczna:

Łukasz Kohut: Melduję wykonanie zadania – można powiedzieć. Jesteśmy tak daleko, jeśli chodzi o uznanie śląskiej godki, jak jeszcze nigdy nie byliśmy. Kiedyś to obiecałem wyborcom i nie tylko, czekamy teraz na Senat, który na pewno to przegłosuje, później na pana prezydenta, który mom nadzieja to szrajbnie. To jest „cool” godać po śląsku teraz w przestrzeni publicznej. To jest język naszych babć, dziadków, starek, starzików, który powinien przetrwać, to dziedzictwo powinno przetrwać, powinno być kultywowane dalej. To jest język serca przede wszystkim to jest język serca, w którym przez dekady godaliśmy tylko w domu, ale którym jednak jak ktoś mówił w przestrzeni publicznej, to był albo szykanowany, albo był traktowany tak trochę po macoszemu. I to przede wszystkim chcemy odkłamać.

Jeżeli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, państwo będzie wspierać popularyzację i naukę języka śląskiego oraz śląskiej kultury:

Łukasz Kohut: To jest coś, co powinno przetrwać, tak jak w innych częściach Europy – takie języki regionalne po prostu są i są przez państwo wspierane. Bez oczywiście presji, żeby osoby, które tego języka nie chcą się uczyć, na siłę tego nie musiały robić, ale chodzi nam o przetrwanie kultury, języka. Na chwilę obecną w tym budżecie na 2024 rok mamy od 2 do 3 milionów złotych na przygotowanie ram właśnie edukacyjnych, później od 2025 roku to będzie ponad tego, co tam 500 milionów na rozwój śląskiego języka i śląskiej kultury, więc to są ogromne pieniądze.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z europosłem Łukaszem Kohutem do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2024