Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lubomia: Kolejny punkt „Czystego Powietrza”

Facebook Twitter

Otwarcie uroczyste było wczoraj (1.09.), ale to już od ponad miesiąca mieszkańcy gminy Lubomia mogą korzystać z tego punktu. Przy urzędzie gminy działa miejsce, w którym można uzyskać informacje o rządowym programie „Czyste Powietrze”.

Jak przyznaje w rozmowie z Radiem 90 wójt gminy, Czesław Burek, początkowo nie chciał przejmować na barki samorządu obowiązku prowadzenia rządowego programu.

To kolejna rzecz, którą nasi urzędnicy muszą prowadzić, jednak waga tego tematu i spore ułatwienie dla mieszkańców, spowodowała, że zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego punktu w gminie

– mówi.

Na samorząd zrzuca się wiele zadań, utrzymanie tego punktu jest za własne pieniądze, ale senatorowa Gawęda mnie skłoniła do tego bardzo szybko, żeby taki punkt uruchomić. Bez współpracy gminy z państwem w tej dziedzinie nie ma szans zlikwidować smogu, ponieważ te programy są dość skomplikowane, coraz prostsze, ale jednak dalej nieskomplikowane i nie wszyscy wiedzą, o co dokładnie chodzi. W ciągu nieco ponad miesiąca 11 wniosków prawidłowo zostało wypełnionych, przedtem przez cały rok ich było kilkanaście, trzeba było je do Katowic wysyłać, internetowo.

Wszystkie informacje o „Czystym Powietrzu” znajdziemy w gminie, która oprócz rządowego, realizuje także swoje programy ochrony powietrza. Od kilkunastu lat samorząd wspiera mieszkańców.

I są już tego wymierne efekty

– podkreśla wójt Lubomii.

Program „Czyste Powietrze” jest powiązany również z naszym programem ograniczenia niskiej emisji. W tej chwili również z programem „Słoneczna gmina” gdzie wymieniamy prawie 500 różnego rodzaju instalacji w tym 281 fotowoltaik, 156 instalacji solarnych i 54 pompy ciepła…

Punkt informacyjny Czystego Powietrza działa przy lubomskim urzędzie w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 18.00

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024