Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maszyna parowa „zagrała” w czasie HOYM Industry FEST [WIDEO, FOTO]

Facebook Twitter

100-letnia maszyna parowa kopalni Ignacy znów ożyła i "zagrała" w czasie HOYM Industry FEST. Wrażenia? Niesamowite!

Ponad 100-letnia maszyna parowa – jedna z perełek Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zagrała podczas multimedialnego spektaklu na HOYM Industry FEST. Dźwięki pochodzące z działającej maszyny wyciągowej wykorzystał Bartłomiej Talaga – artysta multimedialny z Łodzi. Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Bartłomiej Talaga: Człowiek i jego wrażliwość decydują kiedy  z szumu może być muzyka w takim sensie, że jednak to ręka ludzka krystalizuje tę sytuację muzyczną. Tutaj mamy sytuację industrialną na sto procent. Nie ma chyba bardziej industrialnej, oldschoolowy i mechanicznej maszyny praktycznie bez grama prądu, wszystko jest na parę wodną. Przepiękna architektura przestrzeni, przepiękna maszyna. Nie dziwię się, że futuryści się swego czasu w tym zakochali.

To wydarzenie bez precedensu. Nigdy nie przypuszczaliśmy że ta maszyna parowa zagra mówili ci którzy kilkanaście lat temu ją wskrzesili ją do życia, Alojzy Szwachuła i Grzegorz Pawliczek:

Grzegorz Pawliczek: Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że takie coś się tu może dziać. Maszyna, stulatka, niecałe, 90 lat pracowała na okrągło, dobrze, że jest w takim stanie w jakim jest.

Alojzy Szwachuła: Ona zagra, to jest ewenement. Tego typu urządzenie, maszyna wyciągowa o napędzie parowym, żeby po 13 latach postoju, zaniedbań, została wprowadzona w kolejny ruch obrotowy, czyli dano jej drugie życie. Udało się doprowadzić coś, co było martwe do ruchu, do stanu używalności, że to pracuje i mogą to nasi potomni oglądać.

Alojzy Szwachuła

Tradycyjnie podczas HOYM Industrii Fest odbyły się koncerty. Zagrali ARRM, SMOGGG, DOCTOR VISOR oraz Rozmazani. Na uczestników czekała też jak zwykle strefa retro komputerów:

Jest to powrót do przeszłości. Taki przeskok jest od razu duży. W tę grę grałem jak miałem „naście lat”… – mówił nam jeden z graczy.

Zobaczcie jak „gra” maszyna parowa Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

 

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024