Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ministerstwo Zdrowia będzie promowało szczepienia przeciwko HPV

Facebook Twitter

Ministerstwo Zdrowia zachęca rodziców dzieci w wieku 12 i 13 lat do szczepienia pociech przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Od stycznia rusza specjalna akcja promująca darmowe szczepienia.

akcja szczepienia dzieci przeciwko HPV
fot. zory.pl

Ministerstwo Zdrowia, od stycznia 2024 roku rusza z akcją edukacyjną i promocyjną dotyczącą szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Resort zdrowia będzie współpracował przy tym z ministerstwem edukacji, lekarzami i nauczycielami, a kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży. Dodatkowo, dzięki dodatkowym 3 miliardom złotych przeznaczonym na ochronę zdrowia, planowane jest poszerzenie grupy wiekowej objętej bezpłatnymi szczepieniami.

Obecnie, dzieci w wieku 12 i 13 lat mogą bezpłatnie skorzystać z bezpiecznych szczepień przeciwko HPV. Szczepienia są dobrowolne, a stosowane preparaty to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania jest dwudawkowy, a rodzice i opiekunowie mają możliwość zapisywania dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce medycznej lub za pośrednictwem infolinii.

Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony drogą płciową, najczęściej zaraz po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Istnieje ponad 150 typów wirusa HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które powodują niezłośliwe brodawki narządów płciowych, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, które mogą prowadzić do zmian przedrakowych i nowotworów. Zakażenie HPV może prowadzić do raka szyjki macicy, odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, a także okolic głowy i szyi.

Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepień przeciwko HPV poprzez uruchomienie strony internetowej szczepienia.pzh.gov.pl, na której eksperci udzielają informacji na temat szczepień oraz ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Do kogo skierowany jest program?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat są podawane w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

/PAP/

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024