Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mirosław Lenk o sporcie, pieniądzach, inwestycjach i aquaparku

Facebook Twitter

Racibórz szykuje się do otwarcia aquaparku. Dlaczego miasto zdecydowało się na taką inwestycję? O tym między innymi rozmawialiśmy dziś (21.03.) z porannym gościem Radia 90 prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem.

Posłuchaj rozmowy:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Radio 90: Został niespełna miesiąc do otwarcia aquaparku, inwestycji, która od kilkunastu lat będzie chyba największą na terenie raciborszczyzny.

Patrząc na inwestycje z zakresu sportu, to na pewno tak. Bo to jest 30 milionów złotych, więc na pewno inwestycja duża. Mam nadzieję, że równie atrakcyjna, jak kosztowna.

Radio 90: Podstawowe pytanie: czy aquapark na siebie zarobi? Bo to są inwestycje, które powodują, że samorządy zastanawiają się głęboko – chociaż bardzo chcą – to jednak zastanawiają się, czy inwestować.

Są inwestycje sportowe, rekreacyjne, edukacyjne, kulturalne, które w ogóle nie aspirują do bilansu ekonomicznego. To są inwestycje, które nigdy nie są w stanie na siebie zarobić i tam takich pytań nikt sobie nawet nie zadaje. Natomiast rzeczywiście, jeśli chodzi o aquaparki, to one przynoszą pewne przychody i dobrze, żeby się to balansowało. W Raciborzu i chyba w ogóle w Polsce panuja taka moda na dyskusje, czy aquaparki to dobre inwestycje. Myślę, że jeśli nie są nadmiernie kosztowne i rozbuchane, to na pewno tak, bo one mają przede wszystkim służyć rekreacji, poprawie naszego stanu zdrowia, zadowolenia, a przy okazji rzeczywiście mają szansę na zbilansowanie. Patrząc na żorski Aquarion, który funkcjonuje już kilka lat, on się bilansuje, w ubiegłym roku zarobił na czysto około miliona złotych. My chcielibyśmy nasz aquapark zbilansować w okolicach zera.

Radio 90: To jest przykład żorski, ale są też przykłady z Gorzyc, z Rudy Śląskiej czy Dąbrowy Górniczej, gdzie te aquaparki są ogromną bolączką samorządu.

W Raciborzu istnieje ogromna tradycja pływania. My uczymy pływać wszystkie dzieci w klasach 1-3. Mamy Szkołę Mistrzostwa Sportowego o profilu pływackim, mamy szkołę sportową nr 15 o profilu pływackim. Racibórz jest rozpływany, więc ja jestem przekonany, że nasze społeczeństwo będzie korzystało z usług aquaparku. Dodatkowo liczymy też na gości spoza Raciborza, także na mieszkańców Rybnika, choćby z tej zachodniej części miasta, skąd dojazd do Raciborza jest podobny jak do Żor. Ale też liczymy na część powiatu wodzisławskiego, rybnickiego i tradycyjnie ciągnący ku Raciborzowi powiat głubczycki i w części powiat kędzierzyńsko-kozielski, a na tym rejonie nie ma konkurencji, więc myślę, że w związku z tym, że nasz aquapark jest piękny, możemy się spodziewać wielu klientów.

Radio 90: Nie wymienił pan Czechów.

Nie wymieniłem Czechów, bo to trudny klient, który w tej chwili głównie kieruje się do naszych placówek handlowych, także mamy nawałnicę Czechów, natomiast nie wiemy dokładnie jak zachowa się czeski klient do infrastruktury sportowej. Oni mają niedaleko swoje baseny i konkurencyjne ceny.

Radio 90: Jeżeli chodzi o szacunki, to ile osób powinno dziennie odwiedzać aquapark, żeby on się zbilansował?

Założyliśmy, że około 600 da nam ten bilans w okolicach zera , ale życie pokaże. Myślę, że te 600 nie jest nadmierną liczbą, w Żorach jest to bowiem około 1000 dziennie. Najwięcej osób oczywiście odwiedza basen w weekend. Patrząc na to co oferujemy – to naprawdę bardzo porządny obiekt rekreacyjny, bo to jest bardzo duży basen do pływania, ośmiotorowy, z trybunami, gdzie możliwe będzie rozgrywanie zawodów, ale też dwie zjeżdżalnie, „rwąca rzeka”, trzy jacuzzi, dwie sauny fińskie, grota śnieżna, bicze wodne, myślę, że atrakcji jest co nie miara i to się spodoba naszym gościom, a ceny jakie przygotowaliśmy na pewno będą atrakcyjne.

Radio 90: Będzie parking?

Duży parking, na ponad 100 samochodów, sześć autobusów, dobry dojazd, do czerwca zakończymy modernizację ulicy Zamkowej, więc zapraszam serdecznie.

Radio 90: Kwestia ogrzewania, nie wiem, czy pan wie, ale Tychy szykują się do budowy aquaparku za bodaj 120 milionów złotych i tam wykorzystywana będzie energia z oczyszczalni ścieków, taki biogaz. Jak to wygląda w Raciborzu?

Mamy system tradycyjny, czyli ogrzewanie ciepłem systemowym, z PEC-u, ale wspomagany instalacjami solarnymi. Nasz biogaz jest wykorzystywany jest na potrzeby oczyszczalni ścieków, więc produkujemy go tyle, ile zużywamy tam. Myślę, że to wspomaganie energią słoneczną, która w Raciborzu ma ogromne znaczenie, bo Racibórz jest producentem solarów. Mamy dwie duże firmy, które produkują około 40% krajowej produkcji solarów, więc myślę, że skutecznie będziemy się tym wspomagać.

Radio 90: I jest wiara w to, że nie „popłyniecie” na aquaparku.

Nie, ja myślę, że dobre zarządzanie i tradycje pływackie spowodują, że nasz aquapark będzie zbilansowany w okolicach tego rachunku „wlał-wylał”.

Radio 90: Obok aquaparku miejsce, gdzie do tej pory pokazywały swój kunszt piłkarki raciborskie, niestety to już historia.

Tak, szkoda, bo to pięciokrotny Mistrz Polski, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski, dziewcznyny grały w Pucharach Europy. Na pewno był to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy produkt promocyjny sportowy Raciborza.

Radio 90: Odchodzą, bo nie ma pieniędzy, wycofał się główny sponsor.

Tutaj zdecydowanie, jak w każdym sporcie, najważniejszą rolę odgrywają pieniądze. Problemy Rafako to nie tylko problemy piłkarek, ale także siatkarzy. Miasto nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć finansowania klubów. Do tej pory miasto finansowało piłkarki w graniczach 300 tysięcy złotych rocznie i taką sumą moglibyśmy funkcjonować je dalej, jednak po wycofaniu się Rafako i głównego sponsora, a wcześniej – można powiedzieć – właściciela drużyny, pana Trawińskiego, no w zasadzie ten sport w Raciborzu przestał istnieć. Dziewczyny grają teraz w innych klubach, część wyjechała za granicę.

Radio 90: Była to wizytówka miasta, absolutnie była to szpica sportowa.

Tak, wczoraj mieliśmy spotkanie z trzema dziewczynami, które zdobyły Mistrzostwo Europy, 18-latki, dwie zaczynają sezon w Koninie, jedna w Górniku Łęczna, był pan Trawiński, powspominaliśmy, niestety to już historia.

Radio 90: Panie Prezydencie, zaprasza pan do Raciborza, jednak ta droga mogłaby być lepsza.

Czekamy na budowę drogi Racibórz-Pszczyna. Przygotowujemy się do tej inwestycji bardzo intensywnie. Rybnik zresztą też, bo Rybnik ma do wykonania tą swoją część, na terenie miasta. Jesteśmy w środkowym etapie budowy dokumentacji projektowej. Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie przebiegu tej trasy przez Racibórz. (…) Tam są pewne problemy przebiegu tej trasy, głównie przez Brzezie, więc tam spodziewamy się dyskusji z mieszkańcami. Na przełomie kwietnia i maja chcielibyśmy te dyskusje zakończyć, wybrać najlepszy, optymalny wariant trasy i kończyć dokumentację, tak żeby w 2016 roku rozpocząć inwestycję.

Radio 90: I tego sobie życzymy. Dziękujemy za wizytę.

Dziękuję.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj