Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Młodzi ocenili Jastrzębie-Zdrój. Nie jest najlepiej

Facebook Twitter

Młodzi mieszkańcy ocenili Jastrzębie-Zdrój. Instytut Badań Samorządowych przygotował specjalny raport, ma on być jednym z elementów, który pozwoli stworzyć strategię dla młodych.

W badaniu, które zrealizowano we wrześniu i październiku, wzięło udział 500 jastrzębianek i jastrzębian, mieszkających na osiedlach i w sołectwach, w wieku od 16-tu do 36-ciu lat. W ankiecie proszono ich o ocenę atrakcyjności miasta, pytano o powody dla których Jastrzębie-Zdrój jest dobrym lub złym miejscem do rozwijania swoich pasji i planowania przyszłości a także co zrobić, aby związali swoją przyszłość z miastem.

Niestety wyniki nie mogą napawać rządzących miastem optymizmem. Na pytanie, czy Jastrzębie-Zdrój jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania przez młodych, blisko połowa stwierdziła, że „zdecydowanie nie i raczej nie”, niezdecydowanych było ponad 38 procent a „tak i raczej tak” odpowiedziało zaledwie 12 procent. Także blisko połowa badanych nie widzi możliwości by rozwijać tu swoje pasje.

Na tym nie koniec ponad 64 procent pytanych młodych jastrzębian zastanawia się nad przeprowadzką do innego miasta, tylko 21 procent deklaruje pozostanie. Ci ostatni zostaną, bo ważna jest dla nich rodzina, znajomi i przyjaciele w mieście – tak deklarują. A głównym powodem dla tych, którzy chcieliby wyjechać jest przede wszystkim poszukiwanie lepszej pracy, 1/3 nie widzi także szans rozwoju dla miasta.

Jednocześnie większość badanych wie co powinno się zmienić by pozostali w Jastrzębiu. Dla blisko 78 procent ważne jest zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy, ponad połowa chce stworzenia atrakcyjnej przestrzeni dla młodych a także co ciekawe przywrócenia połączenia kolejowego z aglomeracją śląską. Większość chce też by wykorzystano lepiej najmocniejszą ich zdaniem stronę miasta, jaką jest położenie przygraniczne. Samorządowcy mają zatem materiał do przemyśleń, przed nimi dużo pracy by młodzi zostali w mieście.

Badanie opinii młodych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju: RAPORT.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023