Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nabór do przedszkoli w Rybniku. Ile miejsc zabraknie w tym roku?

Facebook Twitter

Przedszkolak to brzmi dumnie - plakaty takiej treści można zobaczyć na rybnickich ulicach. Niestety dla sporej grupy dzieci miejsc zabraknie. Jak mówią fachowcy to będzie najtrudniejszy rok: po raz ostatni rodzice 6-latków, sami decydują czy posłać dziecko do szkoły.

Po ubiegłorocznym naborze w przedszkolach zabrakło miejsc dla 851 dzieci. Wówczas władze Rybnika uruchomiły 14 dodatkowych oddziałów, co trochę poprawiło sytuację. Mimo, iż w tym roku oddziały te zostaną utrzymane, to rodzice 3 i 4-latków muszą się liczyć z tym, że ich dziecko nie dostanie się do przedszkola. Wszystko zależy od rodziców 6-latków – uważa Tadeusz Bonk z wydziału edukacji w rybnickim magistracie:

Czekamy na decyzję rodziców dzieci 6-letnich. To jest ten najtrudniejszy temat, ponieważ to rodzice dzieci 6-letnich stoją przed bardzo trudnym wyborem. Jeśli 6-latki zostaną w przedszkolach, to w sporej części zablokują miejsca dla tych maluszków, dla 3-latków. Oczywiście życzylibyśmy tym 3-latkom, by 6-latki uwolniły te miejsca i również 3-latki się dostały, ale zgodnie z ustawą my mamy obowiązek zapewnić miejsca w przedszkolu wszystkim 5-latkom i 6-latkom. A cała reszta? Jeśli będą wolne miejsca…mam nadzieję, że będą.

Do 29 marca trwa elektroniczny nabór do rybnickich przedszkoli. Po tym terminie miasto pozna liczbę osób deklarujących naukę 6-latków w szkole. Tadeusz Bonk już teraz jednak mówi, że będzie to wyjątkowo trudny nabór:

To jest ten rok przełomu, bo za rok, już ustawa to trochę posprząta. Powinno być spokojnie za rok, jak nie będzie 6-latków, ale jeszcze w tym roku może być nerwowo. Jak popatrzymy na przyszłość tych dzieci, to robi się taka bardzo paskudna kumulacja, która za nimi ciągnąć się będzie przez całe życie. W szkole podstawowej to będzie niezauważalne, bo my mamy dużo miejsc w szkołach podstawowych, w gimnazjach jeszcze też. Ale proszę sobie wyobrazić co będzie z wyborem wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej a potem na rynku pracy.

– kończy Tadeusz Bonk. W tym roku w Rybniku w 36 przedszkolach przygotowano 4354 miejsca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj