Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nacyna zalała posesje w rejonie ulicy Radoszowskiej w Rydułtowach. Co z pomocą dla mieszkańców?

Facebook Twitter

Przypomnijmy: ulewa, która przeszła w piątek (26.06.) nad miastem spowodowała znaczne podniesienie poziomu wody w przepływającej tamtędy Nacynie i podtopienie 5 domów. Zalane były ulice.

Zdjęcia przysłane przez słuchaczkę R90.

O sytuacji nad Nacyną pisali do nas słuchacze:

Sytuacja była bardzo trudna – mówi Jerzy Salwiczek z Urzędu Miasta w Rydułtowach, reprezentujący Miejski Ośrodek Dyspozycyjny:

Nacyna dość mocno tam wylała, jeszcze takiej wody tam nie było, żeby tak wysoko tam podeszła. Woda zalała na ulicy Radoszowskiej 3 budynki, 2 zalane, 1 podtopiony. Na ulicy Maczka budynek mieszkalny z budynkiem gospodarczym. I jeden budynek garażowy też na ulicy Maczka. TE budynki ucierpiały przez zalanie piwnic, części użytkowe: przede wszystkim kotłownie, piece zalane,  jakieś sprzęt, który właściciel trzyma w domu, to zostało zatopione, zalane.

Władze miasta wystąpiły do wojewody śląskiego o przyznanie pomocy finansowej mieszkańcom, którzy ucierpieli z powodu wylania Nacyny. A zalany był także duży fragment ulicy Radoszowskiej w rejonie skrzyżowań z ulicami Maczka i św. Jacka. Stało tam 80 centymetrów wody, którą strażacy musieli wypompować. Interweniowali także na prywatnych posesjach. Przypomnijmy, że rzeka Nacyna jest cały czas regulowana, ale końca prac nie widać:

Były wykonywane prace na Nacynie, od strony Rybnika, podeszli pod granicę miasta, później firma miała dalej kontynuować pracę, ale jakiś jest tam problem z dokumentacją. Kopalnia ma to w swoim zakresie: pogłębienie samej Nacyny.  Firma radzi sobie w ten sposób, że pompują tę wodę. Rzeka nie jest miasta, nie możemy tam grzebać i nic tam zrobić, są naciski z miasta, żeby kopalnia przyspieszyła te prace. W tej chwili kopalnia się zaangażowała, żeby coś tam porobić i pomóc.

www.facebook.com/OSPRadoszowyWRydultowach

Na razie nie ma terminu, w którym prace pogłębieniowe Nacyny mogły by się rozpocząć. Jak mówi Jerzy Salwiczek przygotowywane jest rozwiązanie tymczasowe, które w razie mocniejszych opadów deszczu powinno pomóc w uchronieniu domostw i posesji. To ustawienie stacji pomp:

Żeby uchwycić to w momencie narastania poziomu wody, żeby to przepompowywać do części gdzie Nacyna już jest  drożna. Takie stanowisko dzisiaj jest tworzone przy pomocy kopalni i materiałów z kopalni, pod nadzorem strażaków OSP. Jedno takie stanowisko na co najmniej dwie pompy wysokowydajne, które w tej chwili tam stoją na Radoszowskiej w celu zabezpieczenia przed tymi opadami zapowiadanymi.

Dodajmy, że wyniku intensywnych opadów deszczu w Rydułtowach ucierpiały także drogi. W wielu miejscach powstały zapadliska na jezdniach, największe na Ofiar Terroru gdzie fragment drogi zapadł się w miejscu starej kanalizacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj