Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najbardziej poszukiwani przestępcy w Unii Europejskiej [WIDEO]

Facebook Twitter

Czy kobiety są zdolne do popełniania tak poważnych przestępstw jak mężczyźni? Wizerunki najbardziej poszukiwanych przestępczyń zamieszczone na stronie EU Most Wanted udowadniają, że tak.

Fot: policja.pl

Crime has no gender – to kolejna edycja kampanii medialnej: EU Most Wanted – najbardziej poszukiwani przestępcy Europy. W nowej kampanii organów ścigania UE wszyscy przestępcy – obu płci – są poszukiwani za najpoważniejsze przestępstwa: takie jak morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież i handel ludźmi.

W wielu badaniach próbowano określić rolę płci w przestępczości. Większość z nich skupiała się jednak na płci ofiary, a rzadziej sprawcy. Jednakże w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrosła, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn. Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest fakt, że postęp technologiczny i normy społeczne uwolniły kobiety z domu, zwiększając ich udział w świecie przestępczym.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w kampanii wskazały po jednej najbardziej poszukiwanej osobie. To w sumie 22. poszukiwanych. W pierwszej kolejności pojawia się opis przestępstwa. Twarz poszukiwanej osoby jest zasłonięta. Z czasem elementy maski opadają. To odwiedzający stronę www mają odgadnąć płeć przestępcy.

Strona z wizerunkami najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej: TUTAJ.

Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, którzy pojawili się na stronie. W co najmniej 21 przypadkach było to efektem przekazania organom ścigania informacji za pośrednictwem strony internetowej.

Most Wanted w Europie został zainicjowany przez społeczność ENFAST (skupia zespoły poszukiwawcze organów ścigania krajów UE) w styczniu 2016 r. przy pełnym współudziale Europolu. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i podlegają europejskim nakazom aresztowania.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje o osobach  zamieszczonych na https://eumostwanted.eu/crimehasnogender wypełnij formularz on-line lub zadzwoń pod numer 997.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj