Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najnowszy ranking programu Czyste Powietrze. Godów zwycięzcą, w pierwszej setce aż 52 śląskie gminy

Facebook Twitter

Najwięcej wniosków o wymianę pieców w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono w trzecim kwartale tego roku w gminie Godów. Było ich 262, na 3721 budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.

Drugą pozycję w zestawieniu zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Mówi Emil Nagalewski koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim:

Emil Nagalewski: Godów miał i ma nadal wielki problem ze smogiem. Wójt od kiedy pamiętam uczestniczył już w różnego rodzaju spotkaniach antysmogowych i teraz to wszystko procentuje. Tradycyjnie w tym zestawieniu wysoko znalazł się Rybnik, w którym w liczbach bezwzględnych mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków. Ten ranking też pokazuje, że w pierwszej trzydziestce, 18 gmin to gminy z subregionu zachodniego, czyli taki obszar, który przez lata uchodził za taki obszar w Unii Europejskiej, który jest najbardziej zanieczyszczony.

W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 śląskie gminy. To efekt uchwały antysmogowej województwa śląskiego

– podkreśla:

Emil Nagalewski: To zestawienie pokazuje jak ważne w walce ze smogiem są wszelkiego rodzaju regulacje. Nie byłoby tego śląskiego przyspieszenia, gdyby nie to, że mamy uchwałę antysmogową i gdyby nie to, że od 1 stycznia wejdą ograniczenia dla najstarszych kotłów. (…) To pokazuje, że potrzebne są przepisy, aby przyspieszyć pewne rzeczy. Też to śląskie przyspieszenie wynika trochę z deklaracji włodarzy śląskich miast, zapowiadają, że uchwała antysmogowa nie będzie martwym prawem, będzie egzekwowana i kto nie wymieni źródła ciepła na czas, naraża się na kary.

Badania Polskiego Alarmu Smogowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokazały, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów. Zakaz ten popiera 65% respondentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj