Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najpierw było przejęcie konta, później fikcyjne ogłoszenia. Cyberoszuści z Gliwic zatrzymani

Facebook Twitter

7 zatrzymanych z ponad 100 zarzutami oszustw, kradzieży i posiadania narkotyków. Najpierw było przejęcie konta społecznościowego, a następnie oszustwo innych użytkowników, oferując sprzedaż urządzeń elektronicznych. Nabywcy nie otrzymywali opłaconych produktów. Cyberoszustwa były dokonywane w 2020 i 2021 roku.

przejęcie konta,Jak zastrzec swój PESEL
Fot. JaneMarySnyder / pixabay.com

Najpierw przejęcie konta a później podanie się za właściciela

Gliwiccy śledczy z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej ustalili, że na terenie Gliwic działa grupa oszustów internetowych. Grupa ta przejmowała konta innych użytkowników na portalach społecznościowych, a następnie zamieszczała na nich oferty sprzedaży różnych urządzeń elektronicznych. Klienci, nie podejrzewając nieuczciwości ogłoszeń zamieszczonych na kontach własnych znajomych, chętnie uiszczali opłatę z góry. Jednak pomimo wpłat nie otrzymywali zakupionych produktów.

przejęcie konta

Najpierw przejęcie konta, później handel fikcyjnymi rzeczami

Sprawą nieuczciwego procederu zajęli się śledczy. W toku postępowania ustalili kilkadziesiąt numerów kont bankowych, numerów telefonów oraz innych danych, którymi posługiwali się oszuści. Kryminalni nawiązali kontakt z innymi jednostkami policji, aby ustalić, czy na ich terenie również pojawiały się przypadki tego typu oszustw. Jak ustalili w trakcie postępowania, skala tego rodzaju przestępstw była duża. Analiza prowadzonych w całej Polsce spraw oraz zeznania kilkudziesięciu pokrzywdzonych pozwoliły na zebranie pokaźnego materiału dowodowego.

przejęcie konta cyberatak

Oszustom postawiono 100 zarzutów

Wytypowani sprawcy, którzy posiadają przeszłość kryminalną, znani są gliwickim stróżom prawa. Po zebraniu materiałów śledczy przystąpili do zatrzymań i przeszukań. Materiały uzyskane w trakcie realizacji czynności jednoznacznie obciążyły zatrzymane osoby. W sprawie zatrzymano 7 podejrzanych. To mieszkańcy Gliwic w wieku do 30 lat. Grupa oszukała w ten sposób osoby na łączną kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Działali na przełomie 2020/2021 roku.

Podejrzani usłyszeli łącznie ponad 100 zarzutów oszustw. Ponadto stróże prawa postawili zarzuty kradzieży oraz posiadania narkotyków. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec wszystkich podejrzanych. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023