Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

NFZ nie płaci za nadwykonania, co za tym idzie?

Facebook Twitter

17 mln złotych - tyle na koniec 2018 roku wynosi strata finansowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. W przyszłym roku powiększy się o kolejne 20 mln złotych. Rada Społeczna Szpitala nie ma złudzeń, że to efekt niedofinansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania – mówi Grzegorz Wolnik z rybnickiej rady, a jednocześnie radny sejmiku województwa śląskiego:

Problem polega na tym, że to nie jest tylko problem rybnickiego szpitala. To jest kwestia systemu i dzisiaj rozbijamy się o brak pieniędzy w NFZ. Narodowy Fundusz nie płaci za nadwykonania, wielu procedur nie docenia, stąd szpital rybnicki na koniec roku ma stratę 17 mln złotych. Przyszły rok to będzie kolejnych ponad 20 mln złotych. Razem mówimy o 40 mln złotych, a to już są kwoty, które zagrażają istnieniu przedsiębiorstwa.

Dlatego też Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku apeluje do Marszałka Województwa Śląskiego o wspólne rozmowy z NFZ:

Nikt takiego szpitala jak rybnicki szpital nie zamknie, nie zlikwiduje, ale być może będzie potrzebne przekształcenie, bo jeżeli firma generuje stratę w sposób trwały i nie da się przewidzieć, że osiągnie jakiekolwiek przychody, to zaczyna być sytuacja bardzo groźna. Stąd nasz apel do władz wojewódzkich, żebyśmy wszyscy (…) usiedli i znaleźli jakiś sposób funkcjonowania.

Warto pamiętać że do lutego zawieszone są negocjacje płacowe ze strony związków zawodowych działających w rybnickim szpitalu. One także mogą pogłębić straty finansowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022