Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie dla kopalni Paruszowiec. Ważny termin

Facebook Twitter

Dziś (29.01.) ważny termin w boju przeciw kopalni Paruszowiec. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zajmie się Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w Rybniku, który miał zablokować budowę nowej kopalni w dzielnicy Paruszowiec. Sąd albo przychyli się do zmian w planie dla ulicy Golejowskiej albo podtrzyma unieważnienie uchwały przez wojewodę śląskiego.

Rozprawa w sprawie skargi prezydenta Rybnika Piotra Kuczery dziś (29.01.) o godzinie 9.00.

Od jej wyniku zależy, czy nasze problemy się skończą, czy też nadal będziemy musieli walczyć

– piszą w swoich mediach społecznościowych mieszkańcy zrzeszeni wokół hasła „NIE dla eksploatacji złoża „Paruszowiec”.

Przypomnijmy: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odrzucił uchwałę Rady Miasta Rybnika zmieniającą plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiającą budowę kopalni Paruszowiec.

Muszę stać po stronie prawa.

– mówił w czerwcu w Radiu 90 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Miasto odwołało się od tej decyzji.

To spór prawny

– mówiła Agnieszka Skupień rzeczniczka Urzędu Miasta Rybnika:

Nadzór prawny wojewody śląskiego uważa, że zapisy zastosowane w planach zagospodarowania przestrzennego mają wadę prawną. My stoimy na stanowisku, że są zgodne z prawem. Żyjemy w jednym kraju i obowiązuje nas jedno prawo. Ktoś musi rozstrzygnąć, kto ma rację. Mamy nadzieję, że uda się całą sprawę zakończyć szczęśliwie dla miasta i zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego pozostaną.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, od wydanego wyroku stronom przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wówczas rozstrzygnięcie jest dopiero prawomocne. Dzisiejsze (29.01.) posiedzenie jest niejawne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj