Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie produkujesz popiołu, płacisz mniej. Mieszkańcy Rydułtów chcą zmian w systemie opłat

Facebook Twitter

Nie produkujesz popiołu, płacisz mniej- mieszkańcy Rydułtów chcą zmian w systemie opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Chodzi o nieruchomości, które ogrzewane są na przykład gazem, w których nie powstaje popiół czy żużel. Dziś bez względu na to, czym opala dom, płaci się tyle samo.

fot. Igorshubin / pixabay.com

O problemie mówiliśmy już wielokrotnie. Teraz głos w sprawie zabiera Jerzy Majer społecznik z Rydułtów, który za pośrednictwem rady miasta złożył skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o uchylenie w całości uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawki opłat za gospodarowanie odpadów komunalnymi na nieruchomościach położonych na terenie Miasta Rydułtowy:

Jerzy Majer: Miasto nie uwzględnia postulatu mieszkańców i nie chce zróżnicować opłat za wywóz śmieci dla tych mieszkańców, którzy nie produkują ani popiołów, ani żużla, a więc opalają ciepłem przewodowym: gazem, pompami ciepła. Występowaliśmy do urzędu miasta z wnioskami o zróżnicowanie tych opłat i tak mi wyszło, że około 16% dla tych osób, które stosują ekonomiczne paliwa, powinny mieć te opłaty zmniejszone, czego oczywiście rada miasta nie przegłosowała.

Jerzy Majer szacuje, że w samych Rydułtowach problem może dotyczyć jednej trzeciej mieszkańców, którzy opalają domy paliwami ekologicznymi. Dlatego też jak mówi, warto próbować zmienić niesprawiedliwe przepisy:

Jerzy Majer: W radzie miasta udało się obniżyć kwoty indywidualnych opłat dla osób, które stosują kompostowniki, to było w 2000 roku i obniżono o karkołomną sumę jedną złotówkę dla osoby na miesiąc, jeżeli ktoś kompostuje i nie wywozi bioodpadów. Na tej samej zasadzie próbuje – jak to się mówi – ustalić taką samą formułę do wyliczenia kosztów obniżających stawkę indywidualną dla osób, które korzystają z paliw przepływowych.

Co zrobi Samorządowe Kolegium Odwoławczego? Nie wiadomo. Jak na razie wiele samorządów stosuje taką praktykę, tłumacząc się, że mieszkaniec musi płacić za odbiór wszystkich odpadów bez względu na to, czy je wytwarza, czy nie, bo system się musi bilansować.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj