Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Nie tylko data matur zmieniona. Kościół przesuwa ważne uroczystości

Facebook Twitter

Maj to miał być nie tylko czas matur, ale i pierwszych komunii świętych. Już wiadomo, że egzaminy dojrzałości odbędą się w późniejszym terminie, nie wcześniej niż w czerwcu. Coraz więcej parafii decyduje się też na przeniesienie pierwszych komunii.

Fot. diabosik \ pixabay.com

W wielu przypadkach już zdecydowano, że komunie odbędą się jesienią. W zależności od parafii: to połowa lub koniec września, a nawet początek października. Decyzje w tej sprawie zapadły już na przykład w rybnickiej bazylice św. Antoniego czy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu. Nowe terminy ustalono po konsultacjach z rodzicami, takie było też zalecenie metropolity katowickiego. Jeszcze przed świętami arcybiskup Wiktor Skworc nakazał, by w każdym przypadku decydować indywidualnie, by o nowym terminie nie decydowała wola większości czy głosowanie.

Każdy rodzic może sam zdecydować, kiedy jego dziecko przyjmie sakrament, niekoniecznie wspólnie z innymi i parafie powinny to umożliwić. Brano pod uwagę komunie w małych grupach, niekoniecznie w niedzielę. To jednak były rozważania w odniesieniu do terminów majowych, które były realne, gdyby dzieci po świętach wróciły do szkół. Już wiadomo, że to nie nastąpi przed 26 kwietnia. Warto też zaznaczyć, że koronawirus przerwał przygotowania dzieci do komunii i pierwszej spowiedzi, katecheci chcą mieć czas, by ten proces zakończyć. Odłożenie komunii do jesieni ma pozwolić na przygotowanie uroczystości w spokoju.

Nie ma natomiast decyzji co do sakramentu bierzmowania, tego udzielają biskupi i w parafiach w regionie czekają jeszcze na informacje z kurii. Terminy są różne, np. w bazylice w Rybniku bierzmowanie zaplanowane jest na czerwiec: czy się odbędzie, zależy od sytuacji związanej z walką z pandemią koronawirusa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj