Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe skwery w Jastrzębiu. Przypomną o Porozumieniu Jastrzębskim

Facebook Twitter

Będą dwa nowe skwery w Jastrzębiu-Zdroju. To nasz hołd dla idei Porozumienia Jastrzębskiego i uczestników tamtych wydarzeń - słyszymy w mieście.

Będą dwa nowe skwery w Jastrzębiu-Zdroju. Przypomną o wydarzeniach sierpniowych lat 80-tych oraz o idei Porozumienia Jastrzębskiego.

– To wyraz naszego hołdu – słyszymy w mieście.

Dwa nowe skwery w Jastrzębiu mają przypominać o Porozumieniu Jastrzębskim

Dwa nowe skwery powstaną przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego, blisko masztu z flagą Polski.

Zostaną na nich umieszczone cztery tablice, które będą przedstawiały informacje związane z Porozumieniem Jastrzębskim. Będzie to forma uczczenia zbiorowego bohatera i uzupełnienie kolejnego punktu na mapie Szlaku Wolności w Jastrzębiu-Zdroju.

Na nowo wybudowanym maszcie przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego powiewa od zeszłego roku biało-czerwona flaga. Pierwsze uroczyste wciągnięcie flagi na Maszt Wolności nastąpiło 11 listopada 2022 roku.

Tutaj spotkaliśmy się i będziemy spotykać w ważnych chwilach dla wszystkich mieszkańców, by wspólnie uczcić święta patriotyczne. To miejsce już niedługo będzie także przypominać o Porozumieniu Jastrzębskim, podpisanym 3 września 1980 roku. Było ono dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych kilka dni wcześniej w Szczecinie i Gdańsku

– mówił o rozpoczętej inwestycji Roman Foksowicz, zastępca Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój.

 

Podczas tej inwestycji będą wykonane nasadzenia roślin. Podświetlony zostanie także wcześniej powstały maszt oraz oświetlone będą tablice informacyjne. Na placach zostaną zamontowane elementy małej architektury –  ławki i kosze na śmieci. Budowa obejmuje także prace związane z systemem odwodnienia i zabezpieczeniem sieci teletechnicznych.

Nowe skwery w Jastrzębiu-Zdroju będą kosztowały miasto ok. 1,4 mln złotych.

Przypomnijmy. Porozumienie Jastrzębskie podpisano 3 września 1980  przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy” (obecnie „Zofiówka”), przez Komisję Rządową  i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Jest zaliczane do porozumień sierpniowych.  Wśród zaakceptowanych przez stroną rządową 21 postulatów było między innymi wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy, obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych.

 Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj