Nowe zasady Budżetu Obywatelskiego w Knurowie
Od tego roku nowe zasady przyznawania środków na inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego w Knurowie. Zmiany wprowadziła Rada Miasta na ostatniej sesji.
Główna polega na tym, że zrezygnowano z podziału miasta na rejony i dano mieszkańcom możliwość głosowania na projekty realizowane także poza miejscem ich zamieszkania:
Wzorem większości miast w Polsce, w tej chwili każdy mieszkaniec Knurowa, będzie mógł zgłosić w dowolnej części miasta pomysł projektowy, a później w ostatnim etapie, kiedy mieszkańcy będą głosowali nad tymi właśnie projektami, będzie również mógł oddać głos nie tylko na projekt w swojej dzielnicy, w swoim rejonie, ale na dowolny projekt w mieście. W tej chwili każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić dwa pomysły projektowe, jeden z projektów inwestycyjnych i jeden- w zakresie tzw. projektów miękkich: edukacyjnych, społecznych, kulturalnych, animacyjnych.
– wyjaśnia Krzysztof Stryczek z Urzędu Miasta w Knurowie. Pod każdym zgłaszanym projektem musi podpisać się określona grupa mieszkańców, którzy popierają pomysł, posłuchaj:
Zgłosić pomysł na inwestycję w ramach Budżetu Obywatelskiego może teraz osoba poniżej 16 roku życia, pod warunkiem, że dołączy zgodę opiekuna prawnego. Żeby głosować wystarczy być mieszkańcem Knurowa, nie ma konieczności meldunku na ternie miasta.
Do tej pory obowiązywała w Knurowie rejonizacja, były to przede wszystkim projekty lokalne, np. place zabaw, ale też miejsca postojowe, różnego rodzaju inicjatywy związane z doposażeniem szkół, placówek oświatowych, ale także zajęcia animacyjne, kulturalne, to wszystko co mieszkańcy chcieli w danym momencie akurat stworzyć (…). Obserwując to jak wyglądały poprzednie edycje Budżetu Obywatelskiego, nacisk będziemy kłaść na te projekty, z których będą mogli korzystać wszyscy, bez ograniczeń.
Jaka będzie ostatecznie pula środków do podziału okaże się w kwietniu. W ostatnich edycjach to było 900 tysięcy złotych.