Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy OIOM w Szpitalu Miejskim w Żorach: „Inwestycja w tempie Ewy Swobody” [FOTO,WIDEO]

Facebook Twitter

 Szpital w Żorach tym samym zwiększyła liczbę łóżek dla pacjentów z stanie zagrożenia życia z 5 do 8. Oddział Intensywnej Opieki Medycznej znajduje się na drugim piętrze szpitala, zacznie pracę na początku marca, czyli w przyszłym tygodniu.

Na 450 metrach kwadratowych na drugim piętrze szpitala jest izolatka, kilka sal, w których znajdują się łóżka z nowoczesnym sprzętem.

Marcin Morawski, ordynator oddziału: Mamy nowe możliwości jeśli chodzi o sprzęt, sprzęt jest nowszy, jest odnowiony, bo trzeba przyznać, że do tej pory tu były 20-letnie łóżka, część respiratorów było starych i wysłużonych, więc to jest przede wszystkim bezpieczeństwo dla pacjenta. Niewątpliwie praca w takim miejscu będzie większym komfortem dla personelu. To są łóżka dla pacjentów z intensywnej terapii, to co dla nas jest ważne, a wydaje się banalne, to waga. My musimy wiedzieć ile pacjent waży, czy jest wydolny, ma wydolne nerki,  mamy dwa monitory takie podstawowe- to są te małe monitory na dole, to będą monitory na sali wybudzeń i dwa monitory u góry, już te większe, ten po lewej stronie to najnowszy nabytek i powiem, że cena tego monitora to jest 80 tysięcy złotych.

Marcin Morawski, ordynator OIOM w szpitalu w Żorach

Wkroczyliśmy w XXI wiek

– mówiła podczas otwarcia Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii Katarzyna Siemieniec prezes żorskiego szpitala:

Katarzyna Siemieniec: Intensywna terapia to jest miejsce, gdzie trafiają pacjenci w stanie bezpośredniego  zagrożenia życia, którzy wymagają intensywnych zabiegów, monitorowania i podtrzymywania funkcji życiowych. Z tego względu to przestrzeń, która powinna spełniać najwyższe standardy.  Udało nam się w tempie Ewy Swobody zrealizować ważny projekt, teraz możemy ubiegać się o to, by oddział uzyskał drugi stopień referencyjności. Dla nas to duży przeskok i czujemy, że szpital miejski wkroczył w XXI wiek.

Katarzyna Siemieniec, prezes Szpitala Miejskiego w Żorach podczas otwarcia nowego OIOM-u

Adaptacja pomieszczeń szpitala na potrzeby OIOM-u odbyła się dzięki unijnym funduszom i wsparciu żorskiego samorządu. Projekt został dofinansowany kwotą 10 mln złotych. Mówi wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża:

Wojciech Kałuża: Dziś możemy zaobserwować jak te pieniądze faktycznie pracują, zmienia DNA tego szpitala. To są wszystko działania związane z walką z pandemią, to nam przyświecało kiedy kierowaliśmy te środki tutaj (…).

Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego

OIOM rozpocznie pracę na początku marca.

Zobacz nowy OIOM w Żorach na filmie:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 maja 2021