Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy plac zabaw w Żorach. Osoby niepełosprawne już z niego korzystają [WIDEO]

Facebook Twitter

Na takie miejsce czekaliśmy długo i wreszcie jest - cieszą się w Żorach. Na tamtejszym osiedlu Księcia Władysława powstał pierwszy w mieście plac zabaw dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy plac zabaw w Żorach. Osoby niepełosprawne już z niego korzystają

Jest bezpieczny i nowoczesny, wyposażony w wiele urządzeń z których mogą korzystać dzieci niepełnosprawne ale także na przykład ich sprawne rodzeństwo czy rówieśnicy.

To wspaniałe miejsce

– mówią mamy i opiekunki dzieci, które spotkał tam nasz reporter. Posłuchaj:

Na placu znajdują się urządzenia, dzięki którym udział w zabawie mogą brać dzieci niepełnosprawne. To między innymi wagowa huśtawka dla wózków inwalidzkich, zestaw huśtawek dla osób z dużą niepełnosprawnością czy urządzenia do ćwiczenia równowagi.

Nowy plac zabaw w Żorach. Osoby niepełosprawne już z niego korzystają

Wykorzystujemy je do zabawy ale także w procesie rehabilitacji

– mówi fizjoterapeuta Marta Smal, która często przychodzi tam z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Marta Smal: Mamy bardzo fajny urządzenie, jakby powiedzieć zabawy muzyczne, gdzie doświadczamy za pomocą zmysłu słuchu, ponieważ nasze dzieci mają ograniczenia wzrokowe czy słuchowe, to tu możemy wykorzystać takie urządzenia muzyczne, gdzie wydobywają dźwięki, różne faktury dotykowe, na tej fajnej huśtawce możemy sprawdzić umiejętności koordynacji, równowagi. Jestem fizjoterapeutą, więc tutaj mogę też prowadzić zajęcia takie troszeczkę inne, bardziej kreatywne, dostosowane, indywidualne do potrzeb naszych dzieci.

Nowy plac zabaw w Żorach. Osoby niepełosprawne już z niego korzystają

Marta Smal z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego

Osoby niepełnosprawne mają swój plac zabaw w Żorach

To miejsce, z którego mogą korzystać wszystkie dzieci

– podkreślała jedna z naszych rozmówczyń. Posłuchaj:

Dodajmy, że Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Żorach od kilku lat starało się o pozyskanie środków finansowych na powstanie placu zabaw. Ostatecznie koszty jego budowy, 400 tysięcy złotych, w całości pokryła Fundacja Drzewo i Jutro.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023