Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obwodnica Raciborza: pół miliarda z Krajowego Funduszu Drogowego

Facebook Twitter

Obwodnica Raciborza, planowana w ramach drogi krajowej nr 45, ma trafić z listy rezerwowej na listę priorytetową Rządowego programu budowy 100 obwodnic. To oznacza, że finansowanie tej inwestycji zostanie zagwarantowane.

Ulica Rybnicka w Raciborzu

Zmiana wynika z planów Rady Ministrów, która zamierza wprowadzić modyfikacje w Programie budowy 100 obwodnic.

Przeniesienie obwodnicy Raciborza na listę podstawową wiąże się z koniecznością zwiększenia limitu finansowego programu obwodnicowego o 500 mln zł. Środki te mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego. Planowana obwodnica ma mieć około 10 km długości. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wpisanie jej na listę zadań priorytetowych przed wyborami, argumentując, że ma to na celu „uwolnienie terenów inwestycyjnych”.

Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030 został przyjęty przez rząd w kwietniu 2021 r. Wskazano w nim 100 inwestycji polegających na budowie obwodnic, dla których zapewniono finansowanie. Dodatkowo, 53 zadania zostały wpisane na listę rezerwową, z której zadania mogą trafiać do realizacji w miarę pojawiających się możliwości finansowych. Wskazano, że mogą to być oszczędności, które mogłyby powstać w ramach rozstrzygniętych przetargów, bez zwiększania limitu finansowego programu.

Obwodnica Raciborza, zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami rządu, będzie pierwszą, która trafi z listy rezerwowej na podstawową. Co więcej, jej realizacja nie będzie uzależniona od oszczędności, gdyż Rada Ministrów planuje zwiększyć budżet na realizację programu obwodnicowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024