Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od stycznia pobyt dziecka w przedszkolu będzie darmowy

Facebook Twitter

Do teraz 5-godzinny pobyt był darmowy, za dodatkowe godziny rodzic płacił, zwykle była to złotówka za każdą rozpoczętą godzinę. Rodzice się cieszą, bo zaoszczędzą około 60 złotych miesięcznie. Za pobyt 6-latka w przedszkolu zapłacą tylko za posiłek. Sprawa dotyczy przedszkoli w całym kraju.

Samorządowcy nie ukrywają, że mniej pieniędzy wpłynie do budżetu – mówi Katarzyna Fojcik naczelnik wydziału edukacji w rybnickim magistracie:

Rodzic, którego dziecko z rocznika 2010 i starsze chodzi do przedszkola, na pewno od 1 stycznia nie zapłaci za pobyt w przedszkolu, czyli nie płacą tej przysłowiowej złotówki za czas powyżej podstawy programowej, powyżej pięciu godzin. Liczyliśmy to sobie tak statystycznie, myślę, że to jest około 300 tysięcy mniej dla budżetu miasta w skali roku. Też trzeba liczyć się z taką możliwością, że niektórzy rodzice mogą podjąć w takiej sytuacji decyzję o tym, że pozostawią dziecko dłużej w przedszkolu, co może wiązać się z koniecznością wydłużenia pracy przedszkola czy zatrudnienia dodatkowych nauczycieli.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa z kolei, że pieniędzy będzie więcej. Wszystko przez wprowadzenie subwencji oświatowej dla sześciolatka w przedszkolu. Mówiła o tym Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty:

Pieniądze są przewidziane w budżecie państwa. Dzieci 6-letnie, które powinny pójść w poprzednim rozwiązaniu do klasy pierwszej, w 82% pozostały w przedszkolach. I tak naprawdę ta dotacja, która jest przeznaczona na dzieci 6-letnie w wysokości 1330 złotych to jest dotacja, którą otrzymałyby te samorządy. Okazuje się, że dostaną na te 6-latki taką kwotę, która się nazywa subwencją oświatową i wynosi 4333 złote. Czyli mimo że dzieci nie pójdą do klasy pierwszej i zostaną w przedszkolach, państwo przeznaczy na ich edukację taką kwotę, jakby te dzieci były w szkole.

Cieszy wprowadzenie subwencji dla sześciolatka, jednocześnie jednak nie wiadomo ile pieniędzy trafi do miejskiego budżetu:

Bardzo cieszymy się, że rząd dotrzymał słowa i wprowadził subwencję na dzieci 6-letnie w przedszkolu. Wysokość tej subwencji w przypadku Rybnika tak do końca nie jest jeszcze znana, ponieważ generalnie ministerstwo posługuje się średnią wysokością subwencji, która wynosi 4300 złotych, ale my już z rozporządzenia dotyczącego sposobu wyliczenia wiemy, że te wagi będą zróżnicowane w zależności od wielkości gminy, w której dziecko uczęszcza do przedszkola. Trochę wyższa waga będzie w gminach wiejskich, u nas trochę niższa, więc spodziewamy się, że będzie to trochę mniej niż 4300 złotych, ale jest to pewien plus.

Odpowiada naczelnik Katarzyna Wójcik Fojcik.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj