Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

OFPA: „Szukamy osób, które wiedzą po co są na scenie”, mówią jurorzy

Facebook Twitter

Festiwal festiwali jak często nazywana jest OFPA ruszyła! Już po raz 27 w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej.

OFPA ruszyła!

Dziś i jutro eliminacje do konkursu krajowego. Uczestnicy przybyli do Rybnika z całego kraju. Każdy przygotował dwie piosenki, towarzyszyć im musi akompaniator. Zwykle jest to fortepian lub gitara. Tuż przed rozpoczęciem przesłuchań rozmawiał z nimi Arkadiusz Żabka:

Natalia Osman: Jestem Natalia Osman, jestem z Mosznej, to jest województwo opolskie. Pierwszy raz tutaj goszczę na tym festiwalu, przygotowałam dwie piosenki. Jedna jest tą główną piosenką, jest to „Arahja” Kultu, a druga to jest „Perspektywa” Wisławy Szymborskiej.

Radio 90: Z jakimi emocjami na OFPę?

Z pozytywnymi.

Radio 90: Chłopak z gitarą, a chłopak ile ma lat?

56.

Radio 90: Ale OFPA nie ma ograniczenia wiekowego.

Całe szczęście. To będzie w połowie moje, a w połowie do wierszy pań.

Ja z Wrocławia, Filip z Poznania. Jesteśmy podekscytowani od rana. Dlaczego OFPA? Festiwal Piosenki Artystycznej, więc szeroki wybór, wiele emocji można przekazać i to, co lubimy, to możemy grać. Filip to akompaniator – na fortepianie. Zaśpiewamy dzisiaj, naszą główną piosenką jest „Melancholia”. W oryginale śpiewa to Violetta Villas kompozycji Wojciecha Kilara. Druga to jest „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga.

Radio 90: To takie klasyki.

Tak trochę vintage, trochę retro.

W tym roku w składzie jury zasiadają Iwona Loranc zwyciężczyni OFPY w 2002 roku, Jacek Glenc profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Grzegorz Tomczak poeta, autor tekstów piosenek, bard, kompozytor oraz Jacek Bończyk autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych, aktor i piosenkarz. Z trójką pierwszych jurorów rozmawiał nasz reporter:

Iwona Loranc: Ja się czuję jak w domu, bo kiedy przyjeżdżam tutaj na OFPę i spotykam tych samych wspaniałych organizatorów, szczególnie panią Jadzię Bronowską, która też mnie przez wiele, wiele lat wspierała. To jest perełka ten festiwal, bo już nie ma takich miejsc, gdzie taka kameralna, piosenka z tekstem na wysokim poziomie, bo nie każdy ma odwagę przyjechać na eliminacje na OFPę, bo tutaj naprawdę jest wyżyłowany poziom i przyjeżdżają najlepsi i to co prezentują, ma wartość.

Jacek Glenc: To festiwal, który daje gwarancję niezwykle wysokiej jakości poziomu artystycznego wykonawców i to zarówno tych, którzy śpiewają, jak i tych, którzy im akompaniują. Należy podkreślić również to, że nie na każdym festiwalu zdarza się tak, że pianiści, gitarzyści, akompaniatorzy są dobrzy. Tutaj naprawdę przyjeżdżają najlepsi, a również i organizacja –  to trzeba też podkreślić – jest znakomita. I ogromnie się cieszę, że taki festiwal właśnie w naszym mieście funkcjonuje i że przyjeżdżają do nas artyści z całej Polski.

Radio 90: Kluczowe pytanie – kogo szukamy?

Grzegorz Tomczak: Szukamy przede wszystkim młodego nie wiekiem, a stażem na scenie wykonawcy, który po pierwsze lubi literaturę, lubi muzykę, lubi łączyć jedno z drugim i rzecz – moim zdaniem – najważniejsza wie, po co jest na scenie. Szczególnie przy tego typu piosenkach wykonawcy, mam nadzieję, zdają sobie sprawę, że to przekaz jest najważniejszy – to, co przekazują tekstem, muzyką, samym sobą.

Iwona Loranc

Od początku z festiwalem związana jest Jadwiga Demczuk Bronowska, która dziś pełni rolę dyrektora artystycznego:

Jadwiga Demczuk Bronowska: Nawiązują się przyjaźnie, więzi od początku, od pierwszego nawet telefonu. Ja po prostu kocham tych ludzi, którzy śpiewają piosenki, które ja lubię, czyli z tej krainy piosenki łagodności, łagodnej piosenki poetyckiej, piosenki literackiej. Od początku festiwalu nie byłam dyrektorem artystycznym, ale byłam związana od pierwszej edycji. Jeszcze Olek Chwastek, którzy powołali do życia festiwal, Wojtek Branowski, Janek Poprawa. Ja byłam z nimi od początku przy każdej imprezie jako konferansjer, jako recytatorka, jako inspicjent nawet. Rybnik charakteryzuje się tym, że można tutaj pokazać wszystko w ramach szeroko pojętej konwencji piosenki artystycznej.

Jadwiga Demczuk Bronowska

OFPA tradycyjnie odbywa się w Fundacji Elektrowni Rybnik.

Naszym zadaniem jest, by festiwal trwał

– mówi jej prezes Katarzyna Dutkiewicz.

Katarzyna Dutkiewicz: U progu jesieni witamy wszystkich miłośników piosenki artystycznej i od strony publiczności, i oczywiście crème de la crème, czyli wykonawców tych, którzy się będą z piosenką artystyczną mierzyć. Fundacja Elektrowni Rybnik ma jedno zadanie – kontynuować, pilnować, strzec tego, co przed laty zostało pięknie zapoczątkowane i przez tyle lat było wiernie kontynuowane, dostarczając niezapomnianych emocji i kreując dziś już wielkie gwiazdy polskiej piosenki. Także naszym zadaniem jest tylko sprawić, by Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej trwał.

Katarzyna Dutkiewicz

W sobotę finał krajowy, koncert Hanny Banaszak, w niedzielę koncert laureatów i koncert Ani Dąbrowskiej.

Zobacz pełny program

Fot. ofpa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024