Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu ma swoje legendy [PODCAST]

Facebook Twitter

Baszta w Wodzisławiu to ceglana wieża w lesie na Grodzisku. Posłuchaj materiałów z programu Opowieści o regionie, tam o człowieku o ułańskiej fantazji, który postawił zameczek na Grodzisku oraz legendy o złotej kołysce czy pięknej Elzie. Opowiedziała je słuchaczom Radia 90 Kinga Kłosińska z muzeum w Wodzisławiu.

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu

59 schodów prowadzi na szczyt baszty w Wodzisławiu, zwanej też wieżą romantyczną. To pozostałości po zameczku myśliwskim, jaki na przełomie lat 1867-68, postanowił postawić Edward Brauns, ówczesny właściciel miasta.

To wyjątkowa postać dla miasta

– mówi w rozmowie z Małgorzatą Kmieciak Kinga Kłosińska z muzeum w Wodzisławiu Śląskim, posłuchaj:

Teren Grodziska, na którym stoi baszta, jest miejscem dawnego osadnictwa, sprzed lokacji miasta w 1257 r. Jak głoszą stare przekazy, już w 1241 miejscowym chłopom udało się zatrzymać tutaj oddział spieszących pod Legnicę Tatarów, spychając ich w pobliskie bagna. Osada pozostała niezdobyta. Wielu tatarskich jeńców osiedliło się zresztą w okolicy, w związku z czym część obecnych mieszkańców posiada tatarskie korzenie

– przypominają na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu

Widok z Baszty Rycerskiej bywa zaskakujący. Co można dostrzec z punktu widokowego? Przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety – opawska część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.

– czytamy na stronie wodzislaw-slaski.pl. Baszta w Wodzisławiu po gruntownym remoncie została oddana do użytku dwa lata temu, w 2021 roku.

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu

Kinga Kłosińska z muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu ma swoje legendy

Legend dotyczących baszty jest kilka, najbardziej znana jest ta o złotej kołysce. Czy do dziś na Grodzisku słychać płacz dziecka a w parku miejskim w Wodzisławiu śpiew pięknej Elzy? Posłuchajcie:

Opowieści o regionie. Baszta w Wodzisławiu

Czy w parku miejskim w Wodzisławiu słychać śpiew pięknej Elzy?

Opowieści o regionie: Baszta w Wodzisławiu czynna w każdy weekend

Punkt widokowy na Baszcie Rycerskiej jest otwarty dla mieszkańców i turystów. Można go zwiedzać w każdy weekend (soboty i niedziele) w godz. od 12.00 do 18.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj