Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Osada Rybniki na terenie Pniowca? Mieszkańcy mówią zdecydowane: nie!

Facebook Twitter

Osada Rybniki - to nowy pomysł na zagospodarowanie części zbiornika Pniowiec w Rybniku. Miałoby to być miejsce nawiązujące do początków miasta. Ale zdecydowane "nie" planom mówią okoliczni mieszkańcy.

nad wodą

Mamy dosyć uciążliwości funkcjonowania kąpieliska Pniowiec, teraz planowana jest nad zbiornikiem kolejna inwestycja  „Osada Rybniki”. Dlatego jesteśmy jej przeciwni, protestujemy i zbieramy podpisy pod petycją – mówią mieszkańcy dzielnicy Chwałęcice.
Ich zdaniem infrastruktura nie jest na to przygotowana, są problemy z dojazdem do domu, utrudniony ma dojazd pogotowie ratunkowe czy straż pożarna:

Mieszkaniec: My jesteśmy przeciwni powstawaniu czegokolwiek, to nie jest że jesteśmy przeciwni Osadzie, ponieważ mamy tą wiedzę dzisiaj i widzimy jak funkcjonuje plaża, która stwarza nam-mieszkańcom ogromne problemy. My jesteśmy odcięci w weekendy, w lato,  od własnych posesji, odcięci od świata. Miejsce jest tak zatłoczone, że tam stoi policja, straż miejska, są lepione mandaty. Infrastruktura nie jest w ogóle przygotowana pod jakąkolwiek inwestycję w tym miejscu. Nie wyobrażam sobie, na chwilę obecną, żeby powstała kolejna inwestycja, jeżeli teraz ja wiem, że jeżeli teraz będzie mi się dom palił, albo ja będę potrzebował karetki, czy szybkiej pomocy, wiem, że ta pomoc nie dotrze.

Osadzie Rybniki i innym inwestycjom jesteśmy przeciwni

Problemem jest także wieczorne pijaństwo nad Pniowcem, oraz wszechobecne śmieci pozostawiane przez wypoczywających nad wodą – dodaje nam nasz rozmówca:

Mieszkaniec: Ten teren jest dewastowany, przyjeżdżają ludzie na plażę, a plaża jest darmowa, każdy ma prawo do wypoczynku, każdy pracuje, ja tego wypoczynku ludziom nie odmawiam. To jest fajne miejsce do spędzania czasu, jest darmowy parking, jest za darmo, nie trzeba płacić, przyjeżdżają całe rodziny, ludzie którzy są ok. Natomiast przyjeżdżają też ludzie którzy nie są ok, których my byśmy nie chcieli oglądać. To jest chlanie po krzakach, leżą. My tam potem wychodzimy, my widzimy cały ten syf, który ludzie zostawiają. My to zbieramy, bo my to miejsce traktujemy jako swoje miejsce zamieszkania. To są całe worki, które my potem wynosimy, to jest przerażające.

Dlatego też aktualnie zbierane są podpisy mieszkańców pod petycją, którą chcą skierować do władz Miasta Rybnika. Chcą wstrzymania budowy osady rybackiej, która ich zdaniem spowoduje również zniszczenie naturalnego środowiska występowania gatunków zagrożonych. Mieszkańcy chcą także zmiany planu zagospodarowania terenów przyległych do zbiornika na tereny zieleni.

Mieszkaniec: Chcemy działać. To, że przez wiele lat mieszkańcy milczeli, to nie znaczy, że my się na to zgadzamy. Chcemy zwrócić uwagę na problem, który istnieje, nie wierzymy w to, że obecni włodarze podejdą do tego problemu w sposób rozsądny czy dojrzały. Ignorują nas i będziemy przeciwdziałać niestety jakiejkolwiek inicjatywie powstanie czegokolwiek w obrębie tego zbiornika. Będziemy walczyć do końca.

Na 11 września zaplanowano w Szkole Podstawowej w Chwałęcicach zebranie mieszkańców z przedstawicielami władz miasta. My już pytaliśmy urzędników, czy jest szansa na rozwiązanie ich problemów. Co usłyszeliśmy? Jeszcze dziś te informacje znajdziecie na naszej stronie www.

Wizualizacja Osady Rybniki:

osada.rybnik.pl

osada.rybnik.pl

 

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj