Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszuści atakują. Mieszkańcy regionu stracili ogromne pieniądze! Przeczytaj!

Facebook Twitter

To był tydzień z informacjami o atakach oszustów na mieszkańców regionu. Seniorzy w Żorach stracili prawie 150 tysięcy złotych, bo uwierzyli, że pomagają córce.

fot.pixabay.com

We wtorek (13.09.) popołudniu na telefon komórkowy 80-letniego mężczyzny zadzwoniła kobieta i podając się za jego dziecko, poprosiła o pilną pomoc finansową dla firmy. Poprosiła o pożyczkę w kwocie 240 tysięcy złotych. To miały być pieniądze umożliwiające spłatę długów i uniknięcie pobytu w więzieniu. Rozmówczyni zapytała o dokładną kwotę gotówki, jaką posiadają seniorzy w domu, a następnie poprosiła mężczyznę o spotkanie w wyznaczonym banku znajdującym się na sąsiednim osiedlu. Gdy mężczyzna wyszedł z domu- aby spotkać się ze swoją, jak myślał córką – do drzwi zadzwonił mężczyzna. 70-letniej żonie powiedział, że przyszedł po pieniądze, które kobieta bez dalszych pytań mu wydała.

W Cieszynie oszuści, twierdzący, że są konsultantami bankowymi, nakłonili pokrzywdzonych do wypłaty pieniędzy, a następnie do wpłacenia gotówki i podania kodu BLIK. W sumie ofiarami złodziei padły 3 osoby: 40-letni mężczyzna, który stracił 35 tysięcy złotych, tyle samo zniknęło z konta 29-latki. 15 tysięcy straciła 24-latka. Ta ostatnia uwierzyła rozmówcy, że bierze udział w akcji służb mającej na celu schwytanie przestępców.

Ostrzegamy

Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od „policjantów”, czy innych „urzędników”, którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Przypominamy, że Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

– przypominają mundurowi, pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
  • rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Nie dajmy przestępcom szansy i nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności często całego życia.

Oszustwa w internecie

Chcesz kupić opał na zimę? Węgiel, pellet? Uważaj na internetowych oszustów. Za policją ostrzegamy, bo przestępcy wykorzystują sytuację z brakiem opału na rynku.

Policja radzi: sprawdzajmy dokładnie każdą ofertę. Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych. Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj