Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszustwa internetowe metodą „na Blika”. Próbowano oszukać mieszkańca Marklowic

Facebook Twitter

Kolejny atak oszustów internetowych w naszym regionie. Tym razem do Radia 90 zgłosił się nasz słuchacz Łukasz z Marklowic, który padł ofiarą złodziei.

Fot. tookapic \ pixabay.com

Łukasz z Marklowic: 7 lipca, czyli w środę przejęto moje konto na platformie Facebook, przy okazji na aplikacji messenger. Znajomi poinformowali mnie o tym, że z mojego konta wysyłane są wiadomości z prośbą o numer Blik w ważnej sprawie. Niestety w ten sposób parę osób straciło pieniądze i są to dosyć duże kwoty. Jak podejrzewam stało się to kiedy w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o porwaniu dziecka w jednej z pobliskich szkół, byłem tą informacją zaciekawiony. Jak się później okazało ta informacja nie była prawdziwa, sama strona też nie przekierowywała do żadnej wiadomości. W ten sposób prawdopodobnie udało się dostać do mojego konta.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, do których trafiło zgłoszenie apelują o ostrożność i potwierdzają informację o kolejnym oszustwie metodą „na Blika”. Okazało się, że nieznana osoba włamała się na konto poszkodowanego i wysyłała wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez kod Blik. Na tę prośbę zareagowały dwie osoby, które sądziły, że pomagają koledze i udostępniły kod Blik z aplikacji bankowej. Jak się później okazało zostały one wykorzystane przez przestępców przy wypłacie z ich kont po 1000 złotych.

Za policją przypominamy, oszuści działający metodą „na Blika” włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób. Następnie podszywając się pod właściciela konta rozsyłają do jego znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę niewielkiej kwoty poprzez udostępnienie kodu BLIK. Jednocześnie zapewniają, że szybko oddadzą pieniądze. Preteksty wyłudzenia pieniędzy są różne m.in. brak pieniędzy na jedzenie, opłaty rachunków, konieczność zakupu drogich leków, czy też możliwość zrobienia okazjonalnego zakupu.

Nie udostępniajmy nikomu kodów BLIK. Jeżeli ktoś poprosi o pożyczkę poprzez portal społecznościowy należy upewnić się czy nie jest to próba oszustwa. Zalecamy kontakt osobisty lub telefoniczny ze znajomym, aby ustalić czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. W takich sytuacjach, nigdy nie działaj pochopnie i stosuj zasadę ograniczonego zaufania

-czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj