Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rośnie ilość przestępstw internetowych w Rybniku

Facebook Twitter

To jest temat, który wraca codziennie w Radiu 90, bo każdego dnia mamy informacje o próbach oszustwa, czy to w internecie, czy w czasie rozmów telefonicznych. Ostrzega policja, ostrzega Radio 90, ostrzegają się sami słuchacze.

Fot.pixabay.com

Nasz słuchacz Szymon pisał o nowym sposobie na wyłudzenie pieniędzy, bądźcie ostrożni gdy dostaniecie wiadomość o niezapłaconym mandacie.

Tylko od początku roku funkcjonariusze odnotowali ponad 150 oszust internetowych.

Dotyczyły one przede wszystkim zakupów w sieci

– mówi Bogusława Kobeszko oficer prasowa rybnickiej komendy policji:

Bogusława Kobeszko: Jak pokazują dane z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku od początku bieżącego roku do komendy oraz podległych jej komisariatów wpłynęło ponad 150 zawiadomień dotyczących oszustw internetowych. Wśród ofiar tego typu działań są osoby, które straciły blisko 100 tysięcy złotych. Zgłaszane przestępstwa dotyczyły najczęściej oszustw przy zakupie towarów na portalach ogłoszeniowych.

Skąd taki wzrost przestępczości w internecie?

Ma na wpływ pandemia, bo więcej czasu spędzamy w sieci. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie:

Bogusława Kobeszko: Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji i kontaktów w internecie pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do zawartości naszych smartfonów i komputerów – za ich pośrednictwem do naszych kont bankowych, kont w portalach społecznościowych, skrzynek poczty elektronicznej – zarówno prywatnych, jak i służbowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj