Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka w Pawłowicach: Poznaj historię działalności Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps”

Facebook Twitter

Biblioteka i Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zapraszają na spotkanie z Amatorskim Klubem Filmowym "Klaps", które odbędzie się 22 listopada 2023 roku o godzinie 17:00 w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Biblioteka w Pawłowicach
Fot. pixabay.com

Biblioteka w Pawłowicach zaprasza na spotkanie

Klub „Klaps” to grupa entuzjastów filmu i fotografii, którzy swoją pasję zaczęli rozwijać już w 1969 roku. Założycielami byli trzej koledzy z cukrowni w Chybiu: Franciszek Dzida, Kazimierz Pudełko i Józef Orawiec. Ich fascynacja sztuką filmową przekształciła się w długotrwałe zaangażowanie, które trwa do dziś. Klub nie tylko tworzy, ale także prowadzi edukację kulturalną i stwarza przestrzeń do międzypokoleniowej wymiany.

Franciszek Dzida, wieloletni prezes klubu i artysta totalny, jest postacią, której pamięć i dzieło „klapsowicze” starają się kontynuować. Dzida, niestety już nieżyjący, pozostaje autorytetem wśród członków klubu.

Podczas spotkania prowadzący opowiedzą o fascynującym klubie ludzi, którzy są pozytywnie nakręceni na sztukę i działanie. Podkreślą fenomen idei robienia filmów w małej wsi i opowiedzą o Franciszku Dzidzie, którego historia stała się kanwą do filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego.

Biblioteka w Pawłowicach – plakat

Program spotkania obejmuje:

– Wstęp
– Projekcję filmu o Franciszku Dzidzie „Centymetr nad ziemią” w reżyserii N. Pulińskiego (ok. 20 min.)
– Projekcję filmów „Zapis”, „Nietutejsza” w reżyserii Franciszka i Jana Dzidów (około 25 min.)
– Projekcję filmu „Osty” w reżyserii J. Pisarka (około 25 min.)
– Dyskusję

Zapraszamy wszystkich miłośników filmu i fotografii na to wyjątkowe spotkanie. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii i działalności Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023