Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsza kobieta biskupka. Pochodzi z naszego regionu – Paulina Hławiczka-Trotman

Facebook Twitter

Pochodzi z Ustronia i jest pierwszą Polką, która została biskupką. Paulina Hławiczka-Trotman dzisiaj (23.09.) podczas sesji nadzwyczajnej Synodu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii została wybrana na biskupa Lutheran Church in Great Britain (LCiGB) kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii.

kobieta biskupka
Paulina Hławiczka Trotman fot. Twitter/Ewangelicy.pl

Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą polską ewangeliczką, która obejmie posługę biskupa. Duchowna jest radcą Kościoła Luterańskiego w Wlk. Brytanii. Obsługuje trzy zbory luterańskie, pełni funkcję kapelana uniwersyteckiego, jest zastępczynią przewodniczącego w gremium zajmującym się równością rasową w LCiGB. Ma również zezwolenie na pełnienie służby kaznodziejskiej w ramach Kościoła Anglii.

Paulina Hławiczka Trotman została pierwszą kobietą biskupką w luterańskim kościele w Anglii fot. FB/Paulina Hławiczka Trotman

Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman ma 40 lat i pochodzi z Ustronia. Jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował kobiet. Zmieniło się to dopiero w 2022 roku.

Jej mężem jest pastor Arlington Trotman, duchowny Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj