StartWiadomości Wiadomości dnia

Po dekoder tylko do sklepu! Cyfryzacja też może być okazją dla oszustów

Radzimy – tak jak wszyscy – aby zaopatrzyć się w nowy telewizor, jeśli mamy taką możliwość, w sklepach, a nie od jakichś osób, które przychodzą do naszego mieszkania, bo może się okazać, że to oszuści i proponują nam rzeczy niesprawne, rzeczy, które nie nadają się do odbioru telewizji cyfrowej. Oszuści najczęściej wykorzystują osoby starsze.

– mówi Aleksandra Nowara. Do tej pory rybniccy policjanci nie odnotowali przypadku tego typu oszustwa. Niewykluczone jednak, że wkrótce oszuści zapukają do drzwi, bo 19 marca wyłączony zostanie sygnał analogowy nadajnika w Wiśle. Z kolei na 20 maja planowane jest wyłączenie nadajnika w Katowicach. Gdy zdecydujemy się na wizytę fachowca w domu, nie bądźmy w mieszkaniu sami:

Jeśli się już z kimś umawiamy, to warto na taką wizytę zaprosić kogoś zaufanego, z rodziny czy znajomego, aby nie być samym w czasie takiej rozmowy z osobą obcą. Prosimy też o zgłaszanie na policję informacji o domokrążcach, którzy podają się za przedstawicieli różnych firm. Można to zgłaszać pod numerem 997.

Komunikat policji w tej sprawie:
Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do wyłudzenia pieniędzy. Ich uwadze nie uszły liczne komunikaty medialne o wyłączeniach kolejnych nadajników telewizji analogowej. Zobaczyli w tym doskonałą okazję do oszukania w szczególności osób starszych i mało znających się na zagadnieniach technicznych. Odwiedzając ich mieszkania, próbują sprzedawać różne urządzenia, nie zawsze spełniające opisane funkcje, lub po znacznie zawyżonych cenach.

Cyfryzację próbują również wykorzystywać nieuczciwi przedstawiciele różnych płatnych dostawców sygnału telewizyjnego, starając się wymusić podpisanie umowy, jako rzekomo najlepszego, czy wręcz jedynego sposobu na dalsze oglądanie programów.

Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder, czy antenę można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym ze sklepów ze sprzętem RTV. Zalecamy, aby odpowiedni dekoder kupić właśnie u takich doświadczony sprzedawców, którzy z pewnością udzielą fachowej pomocy w tej dziedzinie.

Po numerem telefonicznym bezpłatnej infolinii 800 007 788 można również otrzymać niezbędną pomoc w postaci np. informacji o dostosowaniu swojego odbiornika telewizyjnego do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego. Wszelkie niezbędne informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są również na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl.

Zostaw komentarz