Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pocysterski dworek w Stodołach powoli odzyskuje dawny blask

Facebook Twitter

Zabytkowy kompleks w Rybniku- Stodołach, pochodzący z początku XVIII wieku, od lat czekał na inwestora. Jeszcze kilkanaście lat temu dwór cysterski wraz z sąsiednimi budynkami gospodarczymi wykorzystywany był przez ośrodek jeździecki oraz hipoterapii. Od lat jednak popadał w ruinę.

fot.A.Skupień/ rybnik.eu

Teraz ma się w nim znaleźć restauracja i hotel z kompleksem odnowy biologicznej.

Inwestycja zostanie nazwana Belmon Resort wraz z Restauracją Mona, Hotelem Lili i kompleksem odnowy biologicznej Berry Spa. Do dyspozycji gości będzie także kilka przestrzeni eventowych. Berry Spa będzie miejscem otwartym na klientów z zewnątrz, przede wszystkim dla mieszkańców regionu, a przy okazji dla gości hotelowych. Chcielibyśmy zagwarantować naszym gościom dostęp do odnowy biologicznej na najwyższym poziomie, zawierając w menu zabiegowym masaże, sauny, basen, jacuzzi, konsultacje medyczne i szereg zabiegów kosmetologicznych

– informuje inwestor.

Tak ma wyglądać odnowiony ośrodek w Rybniku- Stodołach/mat.prasowe

Docelowo powstać ma tam także ośrodek jeździecki. W adaptację zabytkowego dworu zaangażowało się miasto uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca i przekazując 150 tysięcy złotych na remont elewacji.

Samorząd terytorialny ma możliwość udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, a ochrona dziedzictwa kulturowego, w szczególności w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami, to jedno z zadań własnych gminy. Przyznanie dotacji spółce Pamira na prace przy zabytku jest zasadne ze względu na realizację zadań z zakresu ochrony cennego dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Kwota dotacji z budżetu Miasta to 22,73% kosztów całkowitych remontu samych tylko elewacji budynku

– tłumaczy prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Co ciekawe przed laty XVIII- wieczne sinopie czyli rysunki przygotowawcze fresków Franciszka Antoniego Szebesty zostały zdjęte z sufitów dworu w Stodołach i trafiły do konserwacji w muzeum w Pszczynie. W wyniku starań Diecezji Gliwickiej można je oglądać teraz w opactwie w Rudach Raciborskich.

Tak ma wyglądać odnowiony ośrodek w Rybniku- Stodołach/mat.prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022