Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podniebne akrobacje na rowerach, historyczne bicykle – czyli Żorski Dzień Rodziny w Parku Cegielnia [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Rower - był głównym bohaterem Żorskiego Dnia Rodziny. W niedzielę (17.07.) w Parku Cegielnia na mieszkańców czekało mnóstwo sportowych atrakcji, związanych głównie z jednośladami. Podniebne akrobacje na rowerach prezentowała grupa Sound of Gravity.

To polska czołówka zawodników związanych Drift Jumpingiem uczestnicząca w zawodach Pucharu Świata. Zjazdy z kilkumetrowej wieży kończyły się efektowymi ewolucjami:

Podczas Żorskiego Dnia Rodziny można było zobaczyć także zabytkowe rowery. Pasjonaci z Łodzi przywieźli wierne repliki pierwszych bicyklów i z XIX wieku.

Z Łukaszem Cybulskim rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Łukasz Cybulski: Te pierwsze konstrukcje przypominają trochę te współczesne, jeśli chodzi o proporcje, ale potem na przestrzeni 19. wieku rower w niezwykły sposób, geometryczny ewaluuje. Mamy takie pojazdy jak bicykle, czyli wielkie koło z przodu, z tyłu malutkie czy też jego odwrotność amerykańską. Mamy też wielkiego kołowca, gdzie człowiek jest wpisany w środek. To wszystko 19. wiek, kiedy to wystrzeliło, kiedy ten rower zaczął być potrzebny.

Radio 90: Rower był luksusem.

Łukasz Cybulski: Tak. Rower to był wynalazek niezwykły, to był dwa rasowe konie dobrej maści, one miały swoją wartość. One były tylko dla wybranych.

Pomysł skupienia organizacji Żorskiego Dnia Rodziny wokół roweru okazał się strzałem w dziesiątkę

– mówi Marek Utrata dyrektor żorskiego MOSIR-u:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024