Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podwyżki w oświacie najszybciej w 2022 roku. Na jakie kwoty mogą liczyć nauczyciele?

Facebook Twitter

Resort edukacji jeszcze w tym roku ma przedstawić swoje propozycje reformy oświaty, mają się na nią składać także podwyżki płac dla nauczycieli. O jakich kwotach jest mowa?

Pierwsze propozycje rządu w sprawie zwiększenia płac dla nauczycieli oraz pracowników oświatowy mają pojawić się jeszcze we wrześniu br. Jak zapowiadają związki zawodowe, jeśli ta propozycja będzie sensowna, siądą do rozmów z rządem.

Mówi się o wzroście płac, ale także o zwiększeniu pensum, czyli zwiększenia ilości przepracowanych godzin, jakie składają się na pełny etat.

Dziś nauczyciel w szkole, żeby mieć pełny etat, musi przepracować 18 godzin tygodniowo, w przedszkolach jest to 25 godzin. Rząd chce, aby ta liczba godzin zwiększyła się o około 3-4 godzin tygodniowo w zależności od nauczanego przedmiotu. Rząd tę decyzję tłumaczy m. in. brakami w oświacie, które według prognoz mają narastać.

Jeżeli chodzi o podwyżki płac, mowa jest o kwotach mniej więcej 500 zł do pensji zasadniczej. Docelowo płaca zasadnicza stażysty ma rozpoczynać się od 4 tys. zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego, czyli z najwyższym stopniem awansu, ma wynieść 6 tys. zł brutto.

Ile zarabia nauczyciel?

Obecnie pensja podstawowa stażysty to 2949 zł brutto i według projektu ustawy budżetowej nie będzie w przyszłym roku zwiększana. Stażysta otrzymuje także 1000 zł na start oraz do 26. roku życia zwolniony jest z podatku. Z dodatkami stażysta aktualnie może liczyć na pensję w wysokości 3538 brutto.

Pensja podstawowa nauczyciela dyplomowanego wynosi 4046 zł brutto, doliczając dodatki, kwota ta zwiększa się do 6510 zł brutto.

Zakłada się zwiększenie subwencji oświatowej o 1 mld złotych. Rząd planuje także utworzenie 3 mld zł rezerwy celowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022