Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polska Grupa Górnicza daje stypendia, gwarancje zatrudnienia uczniom z Rybnika i Radlina

Facebook Twitter

Są gwarancje zatrudnienia, są stypendia i nagrody dla najlepszych. W Tyglu i w Radlinie Polska Grupa Górnicza po trzech latach przerwy znów inwestuje w swoje przyszłe kadry.

Polska Grupa Górnicza kształci swoje przyszłe kadry. 30 uczniów rozpoczęło naukę na kierunku technik górnictwa podziemnego w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, a 15 kolejnych na kierunku górnik eksploatacji podziemnej w Szkole Branżowej w Radlinie. Wszyscy przyszli górnicy w ramach realizowanego przez Polską Grupę Górniczą programu „Dobry Start z PGG” otrzymają miesięczne stypendia, nagrody finansowe za dobre oceny, za zakończenie szkoły i co istotne – mają gwarancje pracy. Na benefity, choć nie tak liczne mogą także liczyć ci uczniowie, którzy zdecydowali się na naukę w klasach technicznych i branżowych na kierunkach przydatnych w górnictwie.

Program realizowany jest w konkretnym celu – w perspektywie kilku lat na kopalniach może zabraknąć wykwalifikowanej kadry. PGG stawia więc na kształcenie, tak by brakiem pracowników z odpowiednim przygotowaniem, wkrótce nie trzeba było się już martwić.

Zależy nam przede wszystkim na kształceniu młodych ludzi w zawodzie technik górnik z ukierunkowaniem na przygotowanie ich do pracy w dozorze ruchu kopalni, ponieważ w perspektywie kilku lat możemy zderzyć się z brakiem osób spełniających wymagania pracownika dozoru ruchu górniczego. Skoro nie ma takich fachowców na rynku, to musimy sami zadbać o ich wykształcenie. Dlatego podjęliśmy wszelkie możliwe działania, by takie kierunki w szkołach powstały

– zaznacza dyrektor Departamentu Wsparcia HR Polskiej Grupy Górniczej Andrzej Sączek.

Do rybnickiego „Tygla” i Szkoły Branżowej w Radlinie klasy górnicze wracają po trzech latach przerwy. Pierwsza szkoła kształci na kierunku technik eksploatacji górniczej, druga na kierunku górnik eksploatacji górniczej.

Jeśli Ci młodzi ludzie podjęli decyzję o rozpoczęciu nauki w klasach górniczych, to oznacza, że poważnie wiążą swoją karierę zawodową z pracą w górnictwie

– podkreśla dyrektor Andrzej Sączek. W Rudzie Śląskiej, gdzie też były takie plany, zgłosiło się za mało chętnych, by taką klasę utworzyć.

Uczniowie klas górniczych z Rybnika i Radlina mają zagwarantowane praktyki w kopalniach Chwałowice i Jankowice. Będą mogli zjeżdżać pod ziemię, gdzie odbędzie się część zajęć, będą także korzystać ze sztolni ćwiczebnych – w kopalni Chwałowice i przy szkole w Rybniku.
Powstanie klasy górniczej w szkole w Rybniku było podstawą do rozpoczęcia prac związanych z utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych. Centrum ma ruszyć we wrześniu 2024 roku. Na ten cel rybnicki Zespół Szkół Technicznych otrzymał właśnie gigantyczną, bo ponad 11-milionową dotację.  Warunkiem powstania Centrum było jednak utworzenie klasy górniczej w szkole.

Uczniowie klas górniczych mogą liczyć na 400 złotych netto miesięcznie stypendium, 1500 złotych netto nagrody rocznej za dobre wyniki. Uczniowie pozostałych kierunków dostaną 300 złotych netto stypendium, 1200 złotych netto nagrody rocznej. Wszyscy otrzymają 5 tysięcy złotych netto za ukończenie szkoły i rozpoczęcie pracy w kopalniach PGG S.A.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2024