Pomoc dla pacjentów onkologicznych. Powstaje Centrum Onkologii Integracyjnej
Centrum Onkologii Integracyjnej - to będzie miejsce, gdzie na wsparcie mogą liczyć pacjenci onkologiczni i ich rodziny. Będzie joga, zajęcia z psychologiem. Start już dzisiaj.
Zarażają wiedzą – mówią o sobie, teraz będą także wspierać osoby, u których zdiagnozowano choroby nowotworowe. W Edukatorium Juliusz rusza w piątek (27.10.) pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Integracyjnej. Chorzy i ich rodziny mają tam otrzymać wsparcie psychologiczne, dietetyczne. Uruchomienie centrum to pomysł rybnickiej Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”.
Joanna Kryszczyszyn: Osoba, która dowiaduje się, że jest chora najczęściej w tym pierwszym momencie tej osobie wydaje się, że to jest koniec świata. Jednak bardzo dużo ludzi choruje i bardzo dużo ludzi wychodzi z tej choroby. Ale bardzo ważne jest – żeby wyjść z tej choroby, – to psychicznej naszego organizmu. Musimy patrzeć na siebie tak holistycznie, wszystko jest ważne. To, że masz raka gdzieś: w ramieniu, w skórze jakiegoś czerniaka czy w piersi, to teoretycznie cały organizm musi walczyć. Dlatego tak ważne jest ta walka na tych wszystkich frontach. To lekarze na oddziale onkologicznym, a my wspieramy w tej walce lekarzy tym innym podejściem, tym podejściem psychologicznym, dietetycznym, tym podejściem zmiany tego stylu życia.
Powstaje Centrum Onkologii Integracyjnej: joga i spotkania z psychologiem
Zajęcia odbywać się mają w każde piątkowe popołudnia. Do współpracy udało się zaprosić psychoonkologów, dietytyków onkologicznych, psychoterapetów. Będą też zajęcia z jogi – dodaje Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop:
Joanna Kryszczyszyn: To będzie takie miejsce, gdzie wszyscy będą mogli znaleźć swoją pomoc, gdzie wszyscy dostają takie wsparcie psychiczne, bo to jest chyba najważniejsze. W dzisiejszej dobie po pandemii, to to wsparcie psychiczne dla chorych i dla ich rodzin. My w Polsce jako pierwsi rozpoczynamy budowę, tworzenie tego centrum integracji onkologicznej i mam nadzieję, że to będzie miejsce takie pokazowe, że uda nam się stworzyć coś, co będzie można powielać w innych miastach.
Edukatorium Juliusz jest stworzone do rozmów o medycynie
Cieszymy się, że w przestrzeniach Edukatorium Juliusz odbywać się będą takie zajęcia. W tych dawnych szpitalnych budynkach przed laty leczono ludzi, teraz w symboliczny sposób wracamy do tego – mówi Wojciech Dominiak dyrektor placówki:
Wojciech Dominiak: Edukatorium nawiązuje właśnie do spuścizny tego miejsca, dziedzictwa Juliusza Rogera. W ten sposób dosyć symboliczny, ale jakże ważny, włączamy się w dochodzenie do zdrowia i do formy osób, które są osobami onkologicznym. Takie popołudnia piątkowe będą przeznaczone na różne formy można powiedzieć takiej terapii, bo i my dajemy tę przestrzeń na spotkania z psychologiem onkologicznym, ze specjalistami, zajęcia z obszaru arteterapii, muzykoterapii, jogi i chcemy, żeby te piątki na stałe wpisały się w kalendarz funkcjonowania Edukatorium Juliusz w Rybniku.
Program jest pilotażowy. Ilość miejsc na zajęciach jest ograniczona, obowiązują zapisy. Partnerem Centrum Onkologii Integracyjnej jest obok
Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop” także oddział onkologiczny z pododdziałem hematologicznym działający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.
Centrum Onkologii Integracyjnej
JOGA 27 październik, 3,10,17,24 listopad, oraz 8 grudnia 2023r. godz.16.00 – 18.00
Zajęcia jogi oparte będą na technikach jogi powięziowej, która poprzez rozpuszczanie napięć w ciele, pomoże w regeneracji i powrocie do równowagi. Doświadczenie bycia tu i teraz wprowadzane dzięki elementom mindfulness wesprą obniżanie poziomu stresu. Techniki oddechowe będą uzupełnieniem i pomostem pomiędzy układem nerwowym a głębokim czuciem. Zabierz ze sobą coś, na czym możesz się położyć: matę do jogi, koc, karimatę oraz niekrępujący ruchów ubiór. Zajęcia odpowiednie dla osób na dowolnym etapie leczenia poprowadzą joginki Marta Brzezinka oraz Mariola Ciesielska.
„Odkryj eMOCje – radzenie sobie ze stresem” – warsztaty z psychoonkologiem – 27 październik, 24 listopad, oraz 8 grudnia, godz. 16.00-18.
Choć w sytuacji diagnozy nowotworowej wiele osób zachęca do pozytywnego myślenia dla większości osób jest to ani wykonalne ani przydatna rada w takim razie jak radzić ze stresem? Prowadzenie: Marta Banout – psycholog, Ewa Żmuda – psychoterapeuta.
Czytaj także:
- Kolejne skrzaty w Wodzisławiu. Prowadzą kwiaciarnię, płacą podobno nawet podatki
- Zawodowe debiuty w Wodzisławiu. Młodzież chce pracować w branży medycznej