Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pompy ciepła i fotowoltaika. Czy to się opłaca? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła i czy zawsze musi być połączona z fotowoltaiką? Kiedy ta inwestycja się zwraca i czy jest odpowiednia do każdego domu? Firma Eco-Solution od 17 lat świadczy kompleksowe usługi montażu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz instalacji grzewczych i to właśnie tam postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na te często zadawane pytania.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, spotkaliśmy z Moniką i Łukaszem Szymała, właścicielami firmy Eco-Solution.

Radio 90: Czy w każdym domu opłaca się dziś montowanie pompy ciepła?

Łukasz Szymała: Tak, już praktycznie w każdym. Dziś pompy ciepła to są takie produkty, które mogą mieć i wysoką moc i wysoką temperaturę na zasilaniu. Nawet jeżeli mamy nieocieplony budynek, to warto zainwestować w ten rodzaj ogrzewania. Na rynku są urządzenia, które dają 60-70 stopni Celsjusza na zasilaniu, a nawet 80 stopni.

Radio 90: Czyli obalamy mit, że tylko w ocieplonych budynkach pompa ciepła jest opłacalna.

Łukasz Szymała: Przy obecnych cenach materiałów budowlanych nie każdy decyduje się na ocieplenie budynku. Wiadomo, przy ocieplonym budynku eksploatacja tego urządzenia maleje. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie budynku czy to gazem, eko groszkiem czy pelletem wiele nie zaoszczędzimy, bo cena tych paliw poszła mocno do góry.

Radio 90: Dlaczego warto jest zainwestować w pompę ciepła?

Monika Szymała: Po pierwsze ekologia. Po drugie jest to jedna z najniższych cen eksploatacji, jeżeli chodzi o ogrzewanie budynku, biorąc pod uwagę wzrost cen paliw o 100 procent w ostatnich czasach. Co ważne, montując pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną mamy system hybrydowy, Dzięki takiemu połączeniu stajemy się niezależni i nie musimy się martwić podwyżkami cen za prąd.

Łukasz Szymała: Jeżeli mamy dom gdzie trzeba spalić 4-5 ton węgla to przy dzisiejszych cenach paliw koszt wyniósłby 10 tys. zł na rok. Pompa ciepła zrobi to za połowę.

Radio 90: Mamy czyste ściany, nie musimy ich malować co parę lat.

Monika Szymała: Dokładnie, jest czysto. Nie ma dymu z komina, a dodatkowe pomieszczenie jakie zostanie po kotłowni, możemy wykorzystać np. na pralnię czy siłownię.

Radio 90: Na pompę ciepła czy fotowoltaikę są dotacje.

Monika Szymała: I to najwyższe dostępne na rynku. Dla porównania do ekogroszku już nie ma w ogóle dotacji. Do pieca na pellet są, ale nie tak wysokie. W ostatecznym rozrachunku kotłownia pelletowa wcale nie wychodzi o wiele taniej.

Radio 90: Czy pomagacie w pozyskaniu dotacji?

Monika Szymała: Tak, mamy doświadczenie w wypełnianiu wniosków, pisaniu zgłoszeń do operatora. Kompleksowo dbamy o to, żeby wszystkie formalności zostały zachowane.

Radio 90: Warto jest połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Łukasz Szymała: Tak, warto, choć nie jest to jakiś warunek konieczny, bo montowaliśmy mnóstwo pomp ciepła 3-5-10 lat temu i one do dzisiaj nie mają zamontowanej fotowoltaiki. Patrząc na wzrost cen prądu w Polsce, moim zdaniem następuje on stosunkowo powoli w porównaniu z innymi krajami w Unii Europejskiej.

Radio 90: A co zrobić, gdy mamy w domu stare grzejniki i nie chcemy ich wymieniać. One się nadają?

Łukasz Szymała: Ja uważam, że się nadają. My w tej instalacji niczego nie musimy zmieniać. Nie musimy zmieniać całej filozofii grzewczej. Zdarza się, że nasi klienci wymieniają grzejniki nie dlatego, że się one nie nadają, tylko po prostu są już stare i ze względów estetycznych mogą zostać wymienione.

Radio 90: Jeżeli będę chciał wymienić grzejniki przy instalacji pompy ciepła, też to u Państwa załatwię?

Łukasz Szymała: Oczywiście i nie tylko to. W Eco-Solution montujemy też ogrzewanie podłogowe w wybudowanych już wcześniej domach pierwotnie nieprzeznaczonych do tego. Dziś nie ma z tym problemu. My jako firma zajmujemy się od 17 lat techniką grzewczą. Robimy też instalacje grzejnikowe, podłogowe, płaszczyznowe, ścienne, montujemy klimakonwektory, rekuperacje.

Radio 90: Klienci obawiają się, że po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, zniszczą dach swojego domu. Czy to prawda?

Łukasz Szymała: To mit, już wyjaśniam. Jeżeli mamy dach, który ma pokrycie np. styropapą czy membraną, wtedy stosujemy system przeznaczony do tego dachu. Są to bezinwazyjne systemy obciążeniowe, dzięki którym nie ingerujemy w szczelność tego dachu. Przy dachu z dachówki wystarczy włożyć uchwyt pod dachówkę- w ogóle nie ingerujemy w szczelność dachu. Jeżeli dach jest z papy, to dzisiejsza chemia budowlana jest już tak mocno zaawansowana, że nie pamiętam, żebyśmy mieli kiedykolwiek przeciek po naszych pracach. Jeżeli wszystko wykonane jest ze sztuką budowlaną- a my tylko tak pracujemy – nie ma szans, żeby po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych cokolwiek stało się z dachem.

Radio 90: Lepiej zainstalować panele na dachu czy wybrać te wolnostojące?

Łukasz Szymała: Instalacje fotowoltaiczne klienci zamawiają coraz większe. Kiedyś robiło się 3 czy 5 kW, dzisiaj instalujemy 10, 15, 20 kW i najczęściej są to instalacje wolnostojące. One też mają swoje plusy i przewagę nad instalacjami dachowymi z tego względu, że po pierwsze mamy bezpośredni dostęp do tej instalacji i w każdym momencie możemy sprawdzić, czy wszystko działa tak jak powinno. Po drugie jest niższa temperatura otoczenia, czyli m. in. latem przy ziemi jest chłodniej niż na dachu, a elektronika ma to do siebie, że im wyższa temperatura, tym jej sprawność maleje. Po trzecie chodzi o usytuowanie, czyli jeżeli my szukamy tego najlepszego kierunku np. południa, to taką naziemną instalację możemy ustawić właśnie w tym kierunku. Na dach też rzadko kiedy wchodzą duże instalacje. Warto dodać, że po 25 latach nadal mamy te 80% mocy instalacji fotowoltaicznej do wykorzystania i to gwarantuje producent.

Radio 90: Słyszałem, że także jest u Was możliwość kredytowania potencjalnej inwestycji.

Monika Szymała: Dokładnie tak, wprowadziliśmy z naszym partnerem w tym zakresie także taką możliwość. Dzięki temu udało się stworzyć pakiet usług dopasowany do każdego portfela. Dziś mamy coraz mniej czasu i chcemy wszystko załatwić w jednym miejscu. U nas jest to możliwe.

Radio 90: Dziękuję Wam za rozmowę.

Monika i Łukasz Szymała: Dziękujemy i zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do państwa dyspozycji.

Rozmawiał Przemek Niedźwiecki. Więcej zdjęć:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024