Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wybierz się w podróż kultowym ogórkiem w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Pamiętacie kultowe autobusy Jelcz zwane ogórkami? Już w najbliższy weekend (4-05.09.) będzie okazja, by wybrać się w sentymentalną podróż tym pojazdem. To może być ciekawa wyprawa w czasie dla całej rodziny, poznania historii miasta w atrakcyjny sposób.

Przed laty, kiedy autobus marki Jelcz zwany popularnie ogórkiem królował na polskich drogach powstawało i rozwijało się Jastrzębie. To często właśnie ten pojazd był jedynym oknem na świat jastrzębian. Przywoził nowych mieszkańców oraz wywoził innych na wakacje. Często był widywany na ulicach nowo powstałego miasta. I właśnie takim pojazdem można wyruszyć na sentymentalną podróż w czasie. Trasa została tak zaplanowana, aby zobaczyć główne punkty związane z historią Jastrzębia.

Ogórek będzie jeździł w Jastrzębiu-Zdroju na trasie Kino Centrum – Kopalnia Zofiówka – kościół „na górce” – łaźnia nieczynnej kopalni Moszczenica.

Autobus będzie jeździł jastrzębskimi ulicami w sobotę i niedzielę 4-5 września w godz. 12.00-18.00.  Pasażerowie będą mogli wsiadać i wysiadać z autobusu na przystanku na Alei Piłsudskiego (przy McDonald’s). Pierwszym punktem wycieczki będzie kopalnia Zofiówka, dawniej Manifest Lipcowy, miejsce historycznych wydarzeń roku 1980 i 1981 z pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.  Kolejny przystanek to kościół „na górce” – miejsce świątyni dającej wsparcie rodzącej się „Solidarności” z pomnikiem św. Jana Nepomucena, patrona miasta. Finałem przejażdżki będzie łaźnia w byłej kopalni „Moszczenica”, w której powstaje nowoczesne muzeum na temat jastrzębskiego Zdroju i narodzin ruchu „Solidarność”.

  • Miejsce odjazdu: przystanek al. Piłsudskiego (przy McDonald’s)
  • Godziny odjazdu: 12:00, 13:20, 14:40, 16:00, 17:20.
  • Przejazdy są darmowe

Na wycieczkę można zapisać się pod numerem telefonu:

692 84 84 28

Miasto Jastrzębie-Zdrój już wcześniej organizowało podobne wydarzenia. Można było wybrać się na przejażdżkę Fiatem 125p czy zabytkowym jaguarem w czasie Pikniku w Kurorcie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj