Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Może zobaczyć ruiny w miejscowości Łany? [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś w cyklu "Pomysł na weekend", propozycja wyjazdu poza województwo śląskie. Jeśli będziecie na Opolszczyźnie, rzućcie okiem na ruiny dworu w miejscowości Łany. Jadąc na południe, dojedziemy z tego miejsca do ruin w Sławikowie, do ruin w Łubowicach i do młyna w Brzeźnicy, a stamtąd jest już tylko 9 km do Raciborza. Dacie się namówić na taką wycieczkę?

Pierwsza wzmianka o miejscowości Łany pochodzi z 1295 roku, w dokumentach pojawiła się jako VON LAN (LANY – 1488 r.). Jak opisują urzędnicy z gminy Cisek, do której należą Łany, stanowiły własność klasztoru Cysterianek w Czarnowąsach k/Opola, potem były własnością hrabiów von Oppersdorf i hrabiów von Gaschin. Następni właściciele to Wilhelm Miketta, porucznik Friedrich von Mikusch i rodzina baronów von Reibnitz, która wybudowała piękny dwór z wieżą zamkową.

Wieś powstała poprzez połączenie administracyjne dwóch niezależnych osad (wsi kmiecych), położonych w bezpośrednim sąsiedztwie, z których jedna nosiła nazwę Lany a druga Lona. Obie lokowane były na układzie owalnicy, jako wsie liczące powyżej 20 kmieci i zagrodników.

Jak czytamy na stronie gminy Cisek, wieś rozwija się bardzo szybko:

W 1830 roku wioska liczyła 82 domy mieszkalne oraz 518 mieszkańców. W tym też okresie powstał tu folwark, cegielnia, 4 młyny (jeden wodny) oraz szkoła przy kościele. O zamożności mieszkańców wsi świadczy liczba kmieci – 34 zagrodników – 16 oraz kilku rzemieślników (w tym 1 karczmarz i 2 kowali).

Ogólna powierzchnia wsi – 942 ha, w tym użytki rolne – 875 ha. Według najnowszych danych z 31 grudnia 2020 roku, w Łanach jest 612 mieszkańców.

Jadąc do Łan warto się rozglądać, bo krajobrazy są piękne, zobacz pola, które znajdują się na północ (droga 422,427):

W Łanach stał kiedyś neogotycki pałac, po którym dzisiaj zostały tylko ruiny. Prawdopodbnie ufundował go Artur von Reibnitz, który w w 1875 roku kupił majątek w Łanach, potem przez lata należał do tej rodziny. W czasie II wojny światowej pałac został uszkodzony.

Majątek Reibnitzów znacjonalizowano i przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Pod jego zarządem dawna rezydencja ostatecznie zmieniła się w ruinę. Obecnie ruiny wraz z otaczającym je terenem są własnością prywatną.

– można przeczytać na stronie palaceslaska.pl. Ruiny można zobaczyć tylko z pewnej odległości, ale rzut oka wystarczy, aby zobaczyć, jak bardzo jest zniszczony.

Jadąc na południe dojedziemy do ruin w Sławikowie, do ruin w Łubowicach i do młyna w Brzeźnicy i stamtąd jest już tylko 9 km do Raciborza (Zamek Piastowski i Arboretum). Te miejsca polecaliśmy w Radiu 90 w cyklu „Pomysł na weekend”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj