Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zagroda żubrów w Raciborzu otwarta. Poznaj Potylankę i Pośmiewną [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Zagroda żubrów w Raciborzu już oficjalnie otwarta! W ramach naszego pomysłu na weekend zapraszamy was do nowego miejsca na mapie naszego regionu. Poznajcie te dystyngowane, ważące kilkaset kilogramów, ale przyjazne zwierzaki.

Zagroda żubrów w Raciborzu

Podskok, Pośmiewna, Pontycja i Potylanka – to cztery żubry, które zamieszkały w zagrodzie żubrów w Raciborzu. Dziś (6.10) po dwutygodniowej kwarantannie, ruszyły poznawać raciborskie lasy. Tym samym zapowiadana od wielu miesięcy zagroda żubrów w Raciborzu Brzeziu została oficjalnie otwarta. To historyczny dzień. Po kilkuset latach żubry powróciły do raciborskich lasów. Przyjechały z nadleśnictwa Kobiór dwa tygodnie temu – mówi nadleśniczy Tomasz Olszewski.

Tomasz Olszewski:  Cztery żubry: Podskok, Pośmiewna, Pontycja i Potylank, które mam nadzieję dadzą początek stadu 10-osobowemu, 10-żubrowemu właściwie. Już w kwarantanniku odbywał się akt prokreacji, spodziewamy się w najbliższym roku już przychówku.

Radio 90: 3 krowy, 1 byk…

Tomasz Olszewski: Tak jest. Trzy krowy, jeden byk. Przyjechały kilka dni temu z Jankowice z Nadleśnictwa Kobiór, gdzie były zajmowane przez pracowników, którzy podzielili się z nami nie tylko tymi żubrami, ale wiedzą i doświadczeniem.

Radio 90: Aklimatyzacja to jest długi proces.

Tomasz Olszewski: Ja mam wrażenie, jak obserwuję, a prawie codziennie jestem tutaj u żubrów, że one generalnie rzecz biorąc jakby zupełnie ich nie dotknęła ta podróż. Bo trzeba sobie uświadomić, że właściwie żubry są przewożone z Polski nawet do Hiszpanii, więc ta odległość tu 60 kilometrów czy 65 to raczej nie jest jakaś daleka podróż dla żubra.

Radio 90: Mówi pan, że już akt prokreacji nastąpił pod czujnym okiem leśników. Docelowo chcielibyście, żeby tutaj było 10 sztuk?

Tomasz Olszewski: Taki jest plan. Taką mamy zgodę z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Spodziewamy się w ciągu najbliższych lat, że to stado właśnie do tej liczebności wzrośnie.

Zagroda żubrów w Raciborzu to miejsce idealne do hodowli

Do dyspozycji żubry mają 10 hektarów terenu, który został otoczony płotem wzdłuż której powstała ścieżka edukacyjna. Zagrodę prowadzić będzie Nadleśnictwo Rybnik.  Co jedzą żubry ?

Tomasz Olszewski: Są karmione zbożem, które jest zgniecione. To jest mieszanka zbóż w odpowiedniej proporcji. Ten przepis dostaliśmy od pracowników nadleśnictwa Kobiór. Oczywiście siano, woda. Są łasy na różnego rodzaju korzonki, marchewki, pietruszki, buraki, ale też bardzo lubią kasztany i żołędzie.

Radio 90: Kasztany my też możemy podać żubrom? Czy tutaj, tak jak w zoo jest zakaz dokarmiania zwierząt?

Tomasz Olszewski: Będziemy zbierali kasztany i być może poprosimy ludzi, żeby nam przynosili takie orzechy, ale jednak dokarmianie wolelibyśmy robić w odpowiedni sposób, profesjonalnym. Pracownik przechodzi przez maty odpowiednie, więc karmić będziemy raczej my.

Radio 90: To jest imponujące miejsce, cała zagroda…

Tomasz Olszewski: To jest przepiękny teren, nieprzypadkowo wybrany, bo nie dość, że jest bardzo żyzna gleba i jest dużo różnych roślin, które żubry zechcą włączyć do swojego menu, to do tego jeszcze ta rzeźba terenu uatrakcyjnia tą zagrodę i okolicę. I dlatego tutaj wybór tego terenu. Teren ten nie został przypadkowo wybrany. To nie jest jakieś widzimisię kogokolwiek, tylko to są analizy przeprowadzone przez fachowców, bo zarówno nasze żubry, jak i właściwie wszystkie żubry w Polsce są pod okiem pani profesor Wandy Olech Piaseckiej, która poświęciła życie żubrów i zaryzykuje stwierdzenie, że wszystkie żubry w Polsce są jej znane, więc przede wszystkim żubry będą miały tu dobrze. Ale ludzie, którzy oprócz tego, że przyjadą zobaczyć żubry, zobaczą też piękne lasy. I szykujemy różne atrakcje, m.in. gry, zabawy, tablice informacyjne. Naprawdę staramy się, żeby to miejsce tętniło życiem.

W małych stadach żubrom lepiej się żyje

W Polsce żyje około 2400 żubrów. Połowa na wolności, połowa w zagrodach takich jak ta w Raciborzu. Mówi Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych:

Józef Kubica: Ten przykład tej zagrody w miejscu, gdzie Nadleśnictwo Rybnik praktycznie w sobie skupia pół miliona ludności jest to fantastyczne miejsce i fantastyczna rzecz dla ziemi rybnicko-raciborskiej. Genialna! W tej chwili mamy  ponad 2400 sztuk – tego nie ma nigdzie w Europie. I mamy tutaj te największe stada wolnościowe, to są Bieszczady. Mamy też problemy jako leśnicy, no ale musimy jakoś sobie z tym dawać razem też przecież wielkie szkody powodowane, bo to wielkie zwierzęta, no ale jakoś dajemy radę. I tutaj zupełnie dawno temu, przez przypadek polski żubr przekroczył granicę polsko niemiecką, przekroczył Odrę i natychmiast został zastrzelony.

Najlepsze rezultaty w hodowli tego zwierzęcia są takie jeśli mamy kilka, kilkanaście sztuk. Było to ze względów i sanitarnych i chorobowych, bo żubry chorują na dwie bardzo niebezpiecznie poważne choroby, czyli  gruźlicę i telazjozę. Wszędzie dzieje się źle, kiedy jest czegoś za dużo. Dlatego właśnie tego typu zagrody idealnym rozwiązaniem właśnie dla dobrego rozwoju, dla dobrego samopoczucia właśnie tego gatunku. Bardzo się cieszę, że  jest taka sytuacja, że na ziemi rybnicko-raciborskiej są żubry, że ludzie mogą przyjeżdżać. Jeden taki mały apel, no jednak te żubry, oczywiście one nie wydostają się przez te ogrodzenia, ale tutaj apeluję do państwa – będą przychodzili rodzice z dziećmi, pilnujcie swoich pociech, bo  jednak to jest zwierzę w hodowli i nie wiadomo jak się zachowuje, a dziecko bez problemu potrafi przejść taką taką zagrodę. Także tu apeluję dla rodziców o ochronę swoich pociech.

25 procent całej, światowej populacji żubrów żyje w Polsce. Zagroda żubrów w Raciborzu zaprasza

Budowa zagrody żubrów pochłonęła 9 mln złotych. Inwestujemy w ochronę przyrody podkreślał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Damian Sieber:

Damian Sieber: Lasy Państwowe zajmują się już ochroną przyrody od stu lat. Pierwsze początki powstania parków narodowych, czyli mamy tu na myśli Pieniński, później Białowieskiej, to jest nic innego jak leśnicy, którzy te instytucję powołały do istnienia, kupując nawet grunty bezpośrednio pod Park Pieniński. W 1929 r. zaczęto reprodukcję żubra sprowadzając siedem sztuk z Pszczyny. Zostały zakupione przez polskich leśników te żubry, które były później rozmnażane właśnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Przed wojną udało się z tego wyhodować 30 sztuk. Później, następnie po wojnie dalszy proces nad tą populacją i ona u nas się zwiększyła. To jest jedna czwarta populacji całego świata znajduje się w Polsce, czyli około te 2400 sztuk żubrów to  jedna czwarta całej populacji światowej. Lasy to są taką instytucją, rzeczywiście największą, która się zajmuje ochroną przyrody (…).

Jednym z pomysłodawców powstania zagrody żubrów w Raciborzu jest Michał Woś wiceminister sprawiedliwości.

Na terenie zagrody, powstaje także największe na Śląsku Centrum Edukacji Leśnej. Otwarcie planujemy wiosną przyszłego roku

– zapowiedział podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia:

Michał Woś: Historyczny dzień i historyczna chwila, najważniejsze jest to, żeby żubry nie były tylko w ogrodach zoologicznych, ale były na wolności, a żeby mogły żyć na wolności, to musi być pełna kontrola i wsparcie dla tej podstawowej hodowli, która w kilku miejscach w Polsce, w takich ogrodach pokazowych jest realizowana. Taka zagroda pokazowa powstaje tutaj u nas w Raciborzu i dzisiaj mamy zakończenie tego pierwszego etapu, czyli oddanie zagrody związanej z wydzieleniem  ponad 10 hektarów lasu i zasiedleniem tego terenu właśnie żubrami. Powiem o tym, co tutaj jeszcze jest i jeszcze powstanie, bo jest część zamknięta, są odbiory budowlane dokonane i część jest dostępna dla mieszkańców Raciborza, ale buduje się jeszcze zapowiadane w kwietniu tego roku Centrum Edukacji Leśnej- największe, najważniejsze na Śląsku, które powstaje razem z całą salą multimedialną, razem z infrastrukturą, z zielonymi klasami, z kawiarnią, która tutaj będzie, z bardzo dużym placem zabaw, bo chcemy, żeby to miejsce żyło, żeby było odwiedzane. Już teraz właściwie na wiosnę zapraszamy na otwarcie Centrum Edukacji Leśnej, zapraszamy na to wielkie wydarzenie.

Na wiosną otwarte ma zostać na terenie zagrody centrum edukacyjne. A jutro i w niedzielę, weekend otwarcia. Do leśników zgłosiło się już ponad 1000 osób, które chcą odwiedzić zagrodę. A jak wygląda Podskok, Pośmiewna, Pontycja i Potylanka? Zerknijcie na nasze zdjęcia i filmik:

Nadleśnictwa z naszego regionu

Nadleśnictwo Rybnik

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Nadleśnictwo Ustroń

Sprawdźcie także:
Leśny Przewodnik Turystyczny – www.czaswlas.pl
Bank Danych o Lasach – www.bdl.lasy.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj