Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poranny Gość Radia 90: socjolog Andrzej Górny

Facebook Twitter

"Każdy głos ma znaczenie. Jeżeli zrezygnujemy z udziału w wyborach, to pozbawiamy się możliwości narzekania" - mówił poranny gość Radia 90 dr Andrzej Górny socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 roku frekwencja w całym kraju wyniosła niespełna 62 procent. W naszej sondzie, którą znajdziecie na radio90.pl, pójście na wybory deklaruje 69 procent ankietowanych.
Wiele wskazuje, że w najbliższą niedzielę (15.10) odnotujemy rekordową frekwencję.

Dlaczego warto iść na wybory? Arkadiusz Żabka pytał o to porannego gościa Radia 90:

Andrzej Górny: Jesteśmy gospodarzami na tym swoim podwórku. Jeżeli zrezygnujemy z udziału w wyborach, to de facto pozbawiamy się możliwości później narzekania na tę sytuację, w której przyjdzie nam żyć. Ten nasz głos ma znaczenie. Mrówki, które budują jakąś konstrukcję, budują mrowisko. I teraz wyobraźcie sobie państwo, że każda z tych mrówek powiedziałaby, że ten fragmencik, gałązki, kawałeczek listka, to ziarenko, które niosę – to nie ma znaczenia, bo przecież są miliony innych. Jeżeli jedna, druga, trzecia mrówka tak pomyśli, no to pewnie to rzeczywiście nie będzie miało przełożenia na tę finalną konstrukcję. Ale jeżeli tych mrówek setki, tysiące pomyślą w ten sam sposób, to mrowisko nie powstanie po prostu. I tu mamy do czynienia z dokładnie taką samą sytuacją.

Nie mam na kogo głosować, więc nie idę

– mówią najczęściej ci, którzy nie wybierają się na wybory. Co zrobić, gdy nie wiemy na kogo głosować?

Wykorzystajmy internet

– mówi poranny gość Radia 90, tam wypełniając ankietę, specjalny programy podpowie nam do jakiej partii nam najbliżej. Dr Andrzej Górny odwołał się też do pewnej analogii z naszego codziennego życia.

Andrzej Górny: Myślę, że każdemu z nas zdarzyło się stać na przystanku autobusowym, tramwajowym albo kolejowym. I teraz wyobraźcie sobie państwo musimy się dostać z centrum miasta do domu. No i przecież jeżeli dany autobus jeden, drugi, trzeci nie zawiezie nas pod same drzwi, to nie rezygnujemy z podróży tym autobusem, tylko wybieramy ten, który dowiezie nas najbliżej, który będzie dla nas najwygodniejszy, najdogodniejszy. Więc znowu wydaje mi się, że to mamy do czynienia z bezpośrednim przełożeniem. Pewnie będzie trudno znaleźć taką opcję, taką postać, taki program, który będzie nam w stu procentach odpowiadał, tak jak ten autobus, który by nas dobił pod same drzwi.

Socjolog dr Andrzej Górny

Jak podkreślał poranny gość Radia 90, tak wielkich podziałów, jak dziś w polskim społeczeństwie, jeszcze nie było.

Andrzej Górny: Jestem przekonany o tym, że takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy w naszej historii aż tak głębokiego i tak radykalnego podziału w naszym społeczeństwie chyba jeszcze do tej pory nie było.

Radio 90: Jest jeszcze coś, co nas łączy?

Andrzej Górny: Myślę, że także w gruncie rzeczy są pewne płaszczyzny, o których można byłoby mówić jako o takich fundamentach, na których można próbować budować później jakiś most łączący nas wszystkich.

Radio 90: A to nie jest tak, że łączy nas zagrożenie?

Andrzej Górny: To jest bardzo niesympatyczne, może nawet i tragiczne sformułowanie, ale rzeczywiście wiele w tym prawdy, że w momencie, kiedy zagraża nam jakiś czynnik zewnętrzny, to jesteśmy w stanie nie tylko my, Polacy, ale w ogóle społeczeństwa, narody są w stanie się zintegrować, zapomnieć o podziałach, zapomnieć o waśniach, zapomnieć o kłótniach.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z dr Andrzejem Górnym socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego do usłyszenia poniżej:

Posłuchaj innych wywiadów. Poranny Gość Radia 90

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj