Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiatowy Lider Przedsiębiorczości w Wodzisławiu: „Ostatnie dwa lata były trudne dla rzemieślników”

Facebook Twitter

To była jubileuszowa 20. edycja konkursu Powiatowy Lider Przedsiębiorczości. W miniony piątek (20.05.) wręczono statuetki 10. wyróżniającym się przedsiębiorcom z terenu powiatu wodzisławskiego. Okazja do świętowania była podwójna, bo 65 lat świętuje w tym roku także Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców z Wodzisławia.

fot.E.Sycha/ mat.prasowe

Reporter Radia 90 rozmawiał ze starszym cechu, to Jerzy Waltar.

Jerzy Waltar: Piękne daty, można powiedzieć dopiero 20 lat lub aż 20 lat. 65- lecie cechu, okres powojenny, jesteśmy i się rozwijamy; to jest nasza główna dewiza.

Radio 90: Co roku to 10 liderów czyli już 200 firm zostało wyróżnionych.

Jerzy Waltar: To jest ponad 200 firm, bo kiedyś było ich więcej. Poszerzyliśmy grono, już nie typujemy tylko z naszego cechu, ale z całego powiatu. To firmy, które nie zawsze mają coś wspólnego z rzemiosłem, ale to firmy rodzinne. Działają na naszym terenie, tworzą miejsca pracy.

Jerzy Waltar, starszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim

Jedną ze statuetek odebrał Mieczysław Gąsior z firmy Ewmiet, która prowadzi Dom Seniora Gwarek w Skrzyszowie.

Mieczysław Gąsior: (…) To jest motywacja do dalszego działania i dowód na to, że to co 10 lat temu było wielką niewiadomą, teraz się sprawdza. Mamy jeden dom przeznaczony dla 63 pensjonariuszy, mamy 40 pokoi, zatrudniamy 30 osób. W dalszym ciągu chcemy się doskonalić, szkolimy opiekunki, wprowadzamy nowe systemy medyczne (…).

Powiatowy Lider Przedsiębiorczości w Wodzisławiu Śląskim Mieczysław Gąsior

Wyróżniona została także firma remontowo-budowlana Mariana Otawy.

Marian Otawa: Ta nagroda jest dla mnie wyróżnieniem za ćwierć wieku prowadzenia firmy, za wszystkie trudy (…). To firma budowlana, stawiamy domy od fundamentów po dach, wykańczamy je. Mamy kilkunastu pracowników, wyszkoliłem ponad 100 uczniów szkół zawodowych, branżowych i technicznych, jestem z tego niezmiernie dumny.

Powiatowy Lider Przedsiębiorczości w Wodzisławiu Śląskim Marian Otawa

Nagroda Powiatowego Lidera Przedsiębiorczości trafiła także do firmy Fanaberia – Kuchnia Fanaberii z Wodzisławia Śląskiego. Jej właścicielką jest Joanna Borgosz. Czym dla niej jest nagroda?

Joanna Borgosz: Nagroda jest podsumowaniem ponad 20-letniej pracy w gastronomii (…). To był rozwój, ale też cofanie się, tu mam na myśli walkę o firmę w czasie pandemii. Ale cały czas jesteśmy do przodu. Zaczęliśmy właściwie od restauracji, ale przeszliśmy do pracowni cukierniczej i teraz mamy wielu gości, którzy specjalnie do nas przyjeżdżają (…).

Powiatowy Lider Przedsiębiorczości w Wodzisławiu Śląskim Joanna Borgosz

W życiu każdego przedsiębiorcy i każdego człowieka ważne są cztery rzeczy

– mówił podczas uroczystości, zwracając się do rzemieślników prezes Katowickiej Izby Rzemieślniczej, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jan Klimek.

Jan Klimek: To jest duma, przyjemność, zysk i spokój. Życzę wszystkim rzemieślnikom i przedsiębiorcom, żeby byli dumni z tego kim są. Nie każdy potrafi być przedsiębiorcom, nie każdy potrafi stworzyć miejsce pracy, nie każdy potrafi szkolić uczniów. Życzyłem im również, żeby mieli dużo przyjemności z pracy (…). No i zysku, bo dziś koszty pracy są coraz wyższe, coraz trudniej przedsiębiorcom utrzymać płynność finansową. I na koniec życzyłem spokoju, bo wiem jak to ważne, że trzeba to doceniać.

Ostatnie dwa lata i sytuacja spowodowana pandemią były bardzo trudne dla rzemieślników

– dodaje prezes Klimek.

Prezes Katowickiej Izby Rzemieślniczej, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jan Klimek

Powiatowi Liderzy Przedsiębiorczości 2021:

1. Fanaberia – Kuchnia Fanaberii, Wodzisław Śląski
2. juzjade.pl sp. z o.o., Radlin
3. MP Kosmetyka Profesjonalna, Rydułtowy
4. Abies Polska sp. z o.o., Pszów
5. Weninger sp. z o. o., Gorzyce
6. Firma Ewmiet, Dom Seniora Gwarek, Godów
7. Atmosfera,Mszana
8. MHG sp. z o.o., Lubomia
9. F.H. AGNIESZKA, Marklowice
10. ZRB Otawa, Nagroda Cechu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj