Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiatowy Rajd Rowerowy: Przed laty przyjeżdżali bez powietrza w oponie, dziś jadą na elektrykach

Facebook Twitter

Powiatowy Rajd Rowerowy tuż, tuż. W tym roku trasę ponad 30 kilometrów przejedzie 600 uczestników. Wyruszają z Wodzisławia Śląskiego, meta w Pszowie.

Powiatowy Rajd Rowerowy
Powiat wodzisławski

Najmłodszy zgłoszony rowerzysta ma dwa lata, najstarszy 90. Razem z ponad 700 osobową grupą pokonają na dwóch kółkach ponad 30 kilometrów. W najbliższą niedzielę (27.08.) 23 edycja Powiatowego Rajdu Rowerowego. Początki rajdu to rok 1999. Wówczas to zapaleni cykliści wyruszyli na trasę Wodzisław – Karwina – Wodzisław. Tak co roku pokonywali ten odcinek. W roku 2005 rowerzystów po raz pierwszy poprowadził Paweł Kowol, który z rajdem związany jest do dziś. Zaproponował on by co roku, trasa wiodła przez inne miejscowości wodzisławskiego powiatu:

Paweł Kowol: Z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przedstawiałem propozycję trasy rajdu, która została zaakceptowana przez władze starostwa i potem dostosowywana do potrzeb i warunków. I na tej podstawie każdego roku już te lata następne staraliśmy, żeby meta rajdu i trasa przebiegała innymi ścieżkami, niż to miało miejsce w latach poprzednich. Olza, Gorzyce, Rydułtowy, Rogów, Wodzisław, Zawada, Marklowice, Pszów, Mszana, Lubomia, Rydułtowy, Trzy Wzgórza, czyli prawie że każdego roku w innym miejscu staramy się zakończyć.

Powiatowy Rajd Rowerowy to forma rekreacji, okazja do spotkań, rozmów

W tym roku meta Powiatowego Rajdu Rowerowego w Pszowie, start tradycyjnie w Wodzisławiu Śląskim. Z roku na rok rośnie liczba uczestników. Rekordowa w 2018-tym, kiedy to na starcie stanęło 950 rowerzystów. W 2020 i 2021 rajd z powodu pandemii się nie odbył. Rok temu zgłosiło się 600 cyklistów. W tym będzie ich jeszcze więcej. Dlaczego się zgłaszają ? Nie po to by się ścigać, ale poznać piękno wodzisławskiego powiatu w najlepszy sposób, czyli na rowerze – podkreśla Paweł Kowol:

Paweł Kowol: Rajd ten nie ma charakteru wyścigu, tylko jest typowo atrakcyjną przejażdżką turystyczną dla wszystkich. W tym roku dotarła już do mnie informacja, że najmłodszym uczestnikiem jest zapisane dwuletnie dziecko, a mamy też 90-letniego uczestnika. Także ja przygotowując trasy muszę wziąć pod uwagę przedział wieku i możliwości i do tego jeszcze warunki atmosferyczne. Staram się mieć stały kontakt z wszystkimi uczestnikami i mieć relację, co się dzieje na trasie. I kiedyś podano mi, że jechało nas prawie 900 rowerzystów, to na prostym odcinku drogi nie pofałdowanym, rozciągaliśmy się na długości kilometra i 700 metrów.

Powiat wodzisławski

Powiatowy Rajd Rowerowy – co roku inna trasa

Uczestnicy rajdu przyjeżdżają coraz lepszymi rowerami, ale nie zawsze tak było – nie ukrywa Paweł Kowol:

Paweł Kowol: Dziesięć lat temu największym mankamentem przed rozpoczęciem rajdów było ilość ciśnienia w rowerze. Czyli oni wyciągali ten rower prawdopodobnie gdzieś z jakiegoś zakamarku, przyjechali i dopiero chcieli, żeby serwisant im pompował powietrze. Od kilku lat nie mamy tych problemów. Widzę jakim rowerami przyjeżdżają, a nawet ostatnie lata wskazują, że ludzie w podeszłym wieku przyjeżdżają na rowerach elektrycznych. Na to zezwala regulamin. I bardzo dobrze. Staramy się tak przedstawiać trasy, żeby było dużo atrakcji. Właśnie jadąc spokojnie, mając zabezpieczenie poprzez policję, straż i służby odpowiednie, rowerzyści mogą sobie jechać odpowiednią szybkością, wymieniać się poglądami, mogą ze sobą rozmawiać, patrzeć co ich otacza z lewej i prawej strony i kontynuować przejechanie bezpiecznie trasy.

Powiat wodzisławski

Tegoroczny Powiatowy Rajd Rowerowy odbywa się pod patronem Radia 90.  Peleton będzie można spotkać na drogach naszego regionu pomiędzy godziną 11, a 14.30. Start zaplanowano przy Stadionie Miejskim w Wodzisławiu Śląskim. Potem kolarze pojadą w stronę Turzy Śląskiej, Gorzyc, Bełsznicy. Dalej przejadą przez Odrę, Buglowiec, Syrynię, Zawadę i do Pszowa.

W Pszowie, na terenie Placu Jordanowskiego, o godzinie 14, rozpocznie się Festyn Rowerowy. W ramach festynu odbędą się konkurencje sportowe z nagrodami, animacje dla dzieci, występy artystyczne i koncerty muzyczne. O godzinie 15:15 wystąpi Duet Pyjter i Verka, o godzinie 16:30 Duet Karo, o 18:00 swój występ rozpocznie zespół FLAME. Podczas festynu będzie też można korzystać z darmowych dmuchańców dla dzieci.

Czytaj także: 

Może cię zainteresuje:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024